Nowogródczyzna. Tam toczyła się walka o niepodległość i zachowanie granic RP
Badania nad dziejami Armii Krajowej na wschodnich terenach II RP do końca lat osiemdziesiątych były blokowane przez władze PRL-u. O działalności konspiracyjnej na Nowogródczyźnie w czasie II wojnie światowej mówili w audycji Nos Kleopatry dr Kazimierz Krajewski (historyk IPN) i Grzegorz Wąsowski (prezes Fundacji Pamiętamy).
2017-11-05, 08:40
Posłuchaj
Zdaniem Kazimierza Krajewskiego na Nowogródczyźnie toczyła się walka o niepodległość i zachowanie granic Rzeczpospolitej. – Mieszkańcy tych terenów nie godzili się na fakty dokonane, które zostały wykreowane bez zgody rządu polskiego i obywateli, także przez naszych sojuszników, którzy całkowicie zawiedli. Polacy na Nowogródczyźnie musieli walczyć z dwoma totalitaryzmami. Obaj okupanci prowadzili politykę antypolską, która była nastawiona na zniszczenie i złamanie żywiołu polskiego. Polacy musieli czasem współpracować z partyzantką sowiecką, która była ciałem obcym, pochodzącym z głębi ZSRR – powiedział historyk
Według Grzegorza Wąsowskiego w okręgu Nowogródzkim toczyły się jedne z najcięższych walk partyzanckich. – Początek tragedii Nowogródczyzny to lata pierwszej okupacji sowieckiej 1939-1941, które zostały włączone do ZSRR. W tym czasie były cztery duże deportacje. W momencie akcji "Burza" w szeregach partyzantki walczyło 7,5 żołnierzy Armii Krajowej. Historia tej partyzantki wydaje się być szczególnie tragiczna, ponieważ na tym obszarze widoczne są koncepcje polityczne, w których ZSRR jest sojusznikiem naszych sojuszników. Doznają one brutalnej dla partyzantów konfrontacji z rzeczywistością – mówił gość Polskiego Radia 24.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu była Agnieszka Kamińska.
REKLAMA
Polskie Radio 24/kk
____________________
Data emisji: 03.11.2017
Godzina emisji: 22:15
REKLAMA