Najsłynniejsze afery PRL. „Okazja czyni złodzieja”

2018-04-07, 08:33

Najsłynniejsze afery PRL. „Okazja czyni złodzieja”
Edward Gierek rozmawia z dyrektorem I Departamentu MSW generałem Mirosław Milewskim, za kadencji którego prowadzono akcję "Żelazo". . Foto: fragment okładki książki "Afera „Żelazo” w dokumentach MSW i PZPR" wyd. IPN

Przemyt złota i antyków, przekręty mięsne czy jedna z najbardziej „wyrafinowanych”, a zarazem najmniej nagłośniona „afera kurierska” - to tylko niektóre z przykładów afer w Polsce Ludowej. Opowiadał o nich w audycji Nos Kleopatry dr Witold Bagieński z Instytutu Pamięci Narodowej.

Posłuchaj

6.04.18 Dr Witold Bagieński o najsłynniejszych aferach PRL
+
Dodaj do playlisty

Gdy w PRL bohaterami gospodarczych przekrętów byli obywatele, nie szczędzono najwyższych kar. Jeśli jednak takie ciemne interesy prowadzili ludzie władzy, przekręty sprawnie tuszowano.

Jak zaznaczył dr Witold Bagieński, afery w PRL wynikały z ówczesnej organizacji systemu gospodarczego. - Wszystkie formy centralnego planowania, wytyczania limitów produkcji, śrubowania ich do dosyć wysokich pułapów, a z drugiej strony konieczność radzenia sobie w sytuacji niedoboru nieraz podstawowych środków sprawiało, że społeczeństwo starało się radzić sobie jak najlepiej. To z kolei sprzyjało nadużyciom – wyjaśnił gość.

Zaznaczył, że osoby wykonujące zawód np. marynarza, piloci, przewodnicy wycieczek zagranicznych, a także sportowcy - mając możliwość wyjazdu na Zachód - zastanawiali się co można tam kupić, by w swoim kraju to sprzedać. - W taki sposób jeżdżono też na wycieczki zagraniczne. Wynikało to z niedoborów rynkowych, z tego, że społeczeństwo było biedne – mówił dr Bagieński.

Opisał także okoliczności powstania tzw. „afery kurierskiej”. – Placówki, kurierzy dyplomatyczni mieli pewne przywileje związane z prowadzeniem przez nich działalności, co stwarzało dość dużą pokusę. W pewnym momencie powstała zmowa i kurierzy zaczęli wkładać między przewożone koperty banknoty dolarowe, a w drodze powrotnej – m.in. wyroby ze złota, żyletki - wszystko to, co można było łatwo sprzedać – opisywał gość.

Dr Bagieński oznajmił, że jedną z osób, które handlowały przywiezionymi produktami okazał się były pracownik wywiadu, były pracownik MSZ. - Wykorzystywał on swoje dawne kontakty służbowe i kontakty na mieście do tego, by upłynniać złote monety i przedmioty przywiezione zza granicy przez jego kolegów – wyjaśnił. Jak dodał dr Bagieński, proceder ten został ujawniony na początku lat 60. choć trwał wiele lat.

Dr Bagieński mówił także m.in. o aferze mięsnej i nielegalnym handlu złotem i dziełami sztuki w okresie PRL.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/pr

Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 6.04.18

Godzina emisji: 22:15


Polecane

Wróć do strony głównej