Lewica chce ustawy o związkach partnerskich. Jarubas: są pilniejsze sprawy do zrobienia

2024-04-19, 17:35

- Naszym zdaniem jest dzisiaj wiele pilniejszych spraw do rozważenia, którymi się powinniśmy zajmować, to np. kwestia bezpieczeństwa, ochrony zdrowia czy wsparcia gospodarki, a nie forsowanie tego typu rozwiązań, jako projektów rządowych - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Jarubas, europoseł (Trzecia Droga - Polskie Stronnictwo Ludowe).

Status małżeństw dla związków homoseksualnych i przysposobienie dzieci - to, po aborcji, kolejne punkty sporne w koalicji rządzącej. Lewica próbuje przekonać polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego do poparcia projektu ustawy dotyczącej związków partnerskich.

W ustawie znalazły się zapisy między innymi o prawie do udzielania partnerowi informacji o stanie zdrowia, wspólnym rozliczeniu podatkowym oraz prawie do przysposobienia dziecka partnera.

"Nasza filozofia się potwierdziła"

Adam Jarubas przypominał o dyskusji nad ustawami ws. aborcji, jak zauważył, PSL i Trzecia Droga nigdy nie inicjowały tego typu dyskusji przed wyborami. - Intencją była taka, żeby odbyło się to z korzyścią dla jakości pracy nad ustawami (…) Nasza filozofia się potwierdziła, Lewica, która zainicjowała wówczas mocną, emocjonalną dyskusję o tym, została skarcona. Większość Polaków uznała, że dzisiaj nie czas na taką światopoglądową ofensywę. To nie my inicjujemy dzisiaj temat związków partnerskich - zauważył. 

"Lewica powinna złożyć swoje rozwiązania przez klub poselski"

- Zapowiedzi, które zaprezentowała minister Kotula, wykraczają poza obszar, na który się umawialiśmy w gronie czterech partii demokratycznych koalicji rządowej. Naszym zdaniem, jeśli Lewica chce proponować swoje rozwiązania, to powinna je złożyć przez klub poselski, w umowie koalicyjnej zapisaliśmy, że projekty dotyczące światopoglądu nie będą projektami rządowymi i jesteśmy tu konsekwentni - wyjaśniał poseł. - Uznajemy, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny, a adopcja czy przysposobienie dzieci też powinno dotyczyć tak rozumianej rodziny - dodał.

Referendum ws. dopuszczalności aborcji

Europoseł ocenił też, że w sprawie aborcji najlepszym rozwiązaniem byłby powrót do sytuacji sprzed wyroku TK - Docelowo to nie politycy w Sejmie, ale Polacy w referendum powinni o tym zdecydować - stwierdził.

Posłuchaj

Adam Jarubas o propozycjach ustawy o związkach partnerskich (Rozmowa Polskiego Radia 24) 11:47
+
Dodaj do playlisty

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zadeklarował, że nie zagłosuje za projektem dotyczącym statusu małżeństw dla związków homoseksualnych i przysposobienia dzieci. Jego zdaniem powinien być on poselski, a nie rządowy. Polityk przekazał, że do rozważenia są sprawy dziedziczenia i dostępu do informacji medycznej przez osoby zawierające związek partnerski.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: Adam Jarubas (Polskie Stronnictwo Ludowe) 

Data emisji: 19.04.2024

Godzina emisji: 16.35

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej