Nos Kleopatry: 70. rocznica śmierci rtm. Pileckiego
– Rtm. Pilecki to polski bohater. Nie jest to bohater książkowy, ale prawdziwy – powiedział w audycji Nos Kleopatry dr Dariusz Gałaszewski z Instytutu Pamięci Narodowej. W Polskim Radiu 24 o postaci rtm. Witolda Pileckiego, w 70. rocznicę jego śmierci, mówił również prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
2018-05-25, 23:15
Posłuchaj
Jak podkreślał na naszej antenie prof. Wysocki, bohaterstwo rtm. Pileckiego to pokłosie „polskiej tradycji”. – Jego dziadkowie, rodzice, w jakiś sposób „płacili” za powstanie styczniowe. Tradycja niepodległościowa w nich rozwijała się cały czas (…). Jego matka przyjechała do Wilna dlatego, by dzieci się nie wynarodowiły w obcym środowisku – wyjaśniał gość Polskiego Radia 24. – Kresowy charakter nadał mu dużą samodzielność, indywidualność, zdolność do bezkompromisowej postawy – dodawał.
Dariusz Gałaszewski z kolei zauważył, że do dziś badana jest kwestia działalności i śmierci rtm. Pileckiego. – Cały czas znajdują się dokumenty, materiały dotyczące rtm. Pileckiego. Został otworzony zbiór zastrzeżony, kolejne akty będą „wypływały” – mówił. – Różnego rodzaju dokumenty mogą być też u „różnego rodzaju Kiszczaków” – podkreślał, przypominając, że komunistyczni dygnitarze mieli „własne” archiwa.
25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim komuniści stracili rtm. Witolda Pileckiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 roku, oficera ZWZ-AK, więźnia Auschwitz. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na „Łączce” Cmentarza Wojskowego na Powązkach.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu była Agnieszka Kamińska.
Polskie Radio 24/PAP/zz
____________________
Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 25.05.18
Godzina emisji: 22.06
REKLAMA
REKLAMA