Zjazd Gnieźnieński i jego znaczenie. Historia nieznana
Z okazji pielgrzymki Cesarza Ottona III do grobu św. Wojciecha, między 7 a 15 marca 1000 roku, dobył się Zjazd Gnieźnieński. Zjazd był okazją zarówno dla Ottona III jak i Bolesława Chrobrego do wprowadzenie politycznych planów w życie, ale również do pozyskania ważnego sojusznika. O znaczeniu tego wydarzenia mówił w Polskim Radiu 24 archeolog prof. Przemysław Urbańczyk.
2019-03-17, 15:20
Posłuchaj
Głównym celem podróży Cesarza Ottona III była chęć odwiedzenia grobu świętego Wojciecha, który był przyjacielem Cesarza. - W tym czasie nie było zwyczaju, że Cesarz wyjeżdżał poza granica swojego kraju inaczej niż na czele armii, jako dowódca. Istniała hierarchia władców w Europie. To do Cesarza się przyjeżdżało, to on zapraszał. Żeby Cesarz wyjechał z pokojową wizytą poza granice swojego państwa nie zdarzyło się wcześniej. To był ewenement - powiedział prof. Przemysław Urbańczyk.
Po odwiedzeniu grobu Cesarz spotkał się z Bolesławem Chrobrym w Gnieźnie. Na spotkaniu Otton III miał podzielić się z Bolesławem swoimi planami dotyczącymi odbudowy Cesarstwa Rzymskiego. Pierwszym etapem było utworzenie cesarstwa zachodniego, podzielonego na prowincje - Galię, Italię, Germanię, Słowiańszczyznę. Cesarstwem władać miał Cesarz, natomiast poszczególnymi prowincjami królowie. - Na wielkiej scenie politycznej Otton III odniósł ogromny sukces, niedoceniany przez historyków. Sprzymierzył ze sobą pokojowo władców Polski, Czech Węgier i Wenecji, która rosła na potęgę morską. Wystarczy spojrzeć na mapę. Otoczył swoje Cesarstwo pasmem aliantów - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.
Jak dodał, następna oficjalna wizyta głowy państwa niemieckiego w Polsce miała miejsce dopiero 1000 lat później, gdy w 1990 roku do Polski przyjechał prezydent Richard von Weizsäcker.
to wizyta prezydenta
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem audycji była Agnieszka Kamińska.
Data emisji: 15.03
Godzina emisji: 22.06
REKLAMA
PR24
REKLAMA