X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Ustawa o Westerplatte podpisana. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: cieszymy się

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 08:26
- To bardzo ważny dzień w historii samego półwyspu. Słońce wyszło na Westerplatte - powiedział dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, w rozmowie z Agnieszką Kamińską. Gość audycji "Nos Kleopatry" odniósł się do podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o utworzeniu Muzeum Westerplatte.
Audio
  • 2.08.19 Dr Karol Nawrocki: Słońce wyszło na Westerplatte
Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte
Pomnik Obrońców Wybrzeża na WesterplatteFoto: Shutterstock

W czwartek obchodziliśmy 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W piątek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą powstania Muzeum Wojny 1939 roku na Westerplatte.

Muzeum Powstania Warszawskiego, czyli "fenomen społeczny"
Muzeum Powstania Warszawskiego free Sh 1200.jpg
Muzeum Powstania Warszawskiego, czyli "fenomen społeczny"

Te szczególne wydarzenia o znaczeniu historycznym i politycznym były tematem rozmowy Agnieszki Kamińskiej z dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Karolem Nawrockim.

Słońce wyszło na Westerplatte

Dr Nawrocki okazał dużą radość w związku z podpisaniem przez prezydenta ustawy. Jak podkreślił, półwysep od lat jest niezwykle zaniedbany, zainteresowaniem cieszy się właściwie tylko 1 września, w dniu rocznicy wybuchu II wojny światowej.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Prezydent podpisał ustawę ws. budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Teraz, dzięki podpisanej ustawie, w ciągu kilku lat dawny teren Wojskowej Składnicy Tranzytowej zamienić się ma w prawdziwe miejsce pamięci. Pamięć o bohaterach wojny obronnej 1939 roku będzie dzięki temu chroniona przed zniszczeniem.

 - To rzeczywiście bardzo ważny dzień w historii samego półwyspu Westerplatte. Słońce wyszło nad Westerplatte. Bowiem to miejsce, tak zaniedbane do tej pory, właściwie ożywiające się tylko 1 września, podczas rocznicy wybuchu II wojny światowej, w ciągu kilku lat przybierze formę prawdziwego muzeum. Muzeum, które będzie opowiadać historię całego konfliktu i wojny 1939 roku - mówił, nie kryjąc radości, dr Karol Nawrocki.

1 września będzie w tym roku wyjątkowy

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej odniósł się także do zbliżających się obchodów rocznicy ataku Niemiec na Polskę. Jak zaznaczył, w tym roku rocznica 1 września obchodzona będzie w kilku nowych wymiarach, nie tylko historycznym i politycznym.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Prezydent Andrzej Duda: sądzę, że prezydent Donald Trump wygłosi przemówienie w Warszawie

W tym dniu w Polsce gościć będzie prezydent USA Donald Trump, więc szczególna w polskiej historii data zyska znaczenie dyplomatyczne.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Prowadząca: Agnieszka Kamińska

Data emisji: 2.08.2019

Godzina emisji: 22:06

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Westerplatte. Symbol polskiego oporu wobec agresji Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 21:31
– Polacy liczyli się z agresywną polityką Niemiec. Dlatego systematycznie powiększali skład osobowy załogi na Westerplatte, a także przesunęli tam działa o dość sporym kalibrze – powiedział dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. Przy okazji 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w audycji „Historia na Dziś”, rozmowa o ataku Niemiec na Westerplatte. Dlaczego Hitler zaatakował właśnie w tym miejscu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Jan Żaryn: wiele osób było przeciwnych wybuchowi Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 09:40
– Dramat polegał na tym, że rozkaz o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego musiał być wydany błyskawicznie, pod presją czasu i nadchodzącej Armii Czerwonej – powiedział historyk prof. Jan Żaryn. – Gen. Tadeusz Bór-Komorowski zdawał sobie sprawę z różnicy sił między Armią Krajową a wojskiem niemieckim – dodał.
rozwiń zwiń