more_horiz

Marek Oramus o koronawirusie: ratują mnie książki

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2020 20:45
- Nadal możemy wrócić do modelu życia sprzed koronawirusa, ale pytanie czy ludzkości się to opłaca - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz fantastyki, Marek Oramus. 
Audio
Marek Oramus
Marek OramusFoto: Igor Miszczuk/PR2

Gość PR24 mówił między innymi o tym jak poradzić sobie z koronawirusem i jak nie zwariować z jego powodu. - To co nas spotkało to bardzo "fantastyczna" sytuacja, która została już mniej więcej opisana w książkach, ale takiego przebiegu jaki mamy teraz, nikt sobie nie wyobrażał. Być może ludzkość poradzi sobie tak, że znajdzie się jakaś szczepionka i wirus "straci zęby" - mówił pisarz. 

Jak podkreślił, ci którzy walczą dziś na pierwszym froncie, nie zastanawiają się nad tym co robić bo są tak zmęczeni, dobrze natomiast jest przestrzegać zasad i tego co zalecił rząd czyli nie wychodzić z domu, a najlepiej o tym co się dzieje nie myśleć i zostawić sprawy fachowcom. 

"Rekolekcje duchowe"

shutterstock kobieta radość słuchanie 1200.jpg
"Zostań w domu". Zobacz, co Trójka przygotowała na niedzielę!

- Dobrze jest zrobić sobie takie rekolekcje duchowe, piłka nożna bez której nie mogłem się obejść, została mi odebrana, długo nie mogłem się z tym pogodzić, ale trzeba to zaakceptować. Słyszałem też niepokojące informacje, że w domach dochodzi do przemocy, a to z kolei świadczy o poziomie stresu - zauważył pisarz.

Dodał jednocześnie, iż przeszłe doświadczenia wskazują na to, że ludzkość się słabo uczy na przeszłości. - Jestem tu pesymistą, mało robiliśmy w dziedzinie epidemiologicznej, widać że służba zdrowia jest niedoposażona. Wciąż jest możliwy powrót do tego co było przed koronawirusem, ale zastanawiam się czy to się opłaca i czy rzeczy które ludzkość robiła, mało celowe i mało istotne, jeszcze się będą sprawdzać - podkreślił. 

"Radzę sobie dzięki książkom"

Marek Oramus dodał, że sam w domu ma 5 tys. książek i czytając je, radzi sobie w trudnym czasie. - Jeśli jednak ktoś nie jest przyzwyczajony do takiego spędzania czasu i jest odbiorcą kultury niskiej, to  będzie stałym klientem telewizji, nie ma się o co zaczepić, a mam wrażenie iż sporo ludzi tak właśnie się szarpie - mówił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: Między kropkami

Prowadzący: Weronika Wakulska

Gość: Marek Oramus (pisarz fantastyki i publicysta naukowy)

Data emisji: 04.04.2020

Godzina emisji: 19.10

PR24/jj

Zobacz także

Zobacz także