X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kwadratura Kultury: O demokratyzacji pojęcia twórcy

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 13:00
Jaki status społeczny i prawno-ekonomiczny zajmuje obecnie artysta? Jakie ma możliwości pracy i jaką ochronę zapewnia mu państwo? Gośćmi audycji Kwadratura Kultury byli: Wanda Zwinogrodzka, podsekretarz stanu w MKiDN, Krzysztof Lewandowski, dyrektor ZAiKS i Prot Jarnuszkiewicz, dziekan Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej ASP.
Audio
  • 17.07.17 Kim jest twórca i kiedy jego praca może być nazwana twórczą?
Jak bardzo nowe technologie zmieniły pojęcie twórcy?
Jak bardzo nowe technologie zmieniły pojęcie twórcy?Foto: Pixabay/Domena publiczna

Jak podkreśliła Wanda Zwinogrodzka, w ostatnich latach bardzo zmienił się status społeczny twórcy, ponadto w Polsce mamy problem z jego definicją, co ma pewne konsekwencje dla legislacji. - Za sprawą rozwoju nowych technologii, pojęcie twórcy się zdemokratyzowało. Różne kompetencje, które były własnością wąskiego grona ludzi, rozszerzyły się i upowszechniły. Pomiędzy profesjonalnym artystą fotografikiem, a amatorem nie zawsze znajdziemy różnice umiejętności warsztatowych - zauważyła gość audycji.

Z tym stwierdzeniem zgodził się Prot Jarnuszkiewiczwarszawskiej ASP, chociaż jak dodał, twórców odróżnia od amatorów ich świadomość świata i sposób myślenia o nim. - Dla osób związanych z Akademią Sztuk Pięknych bycie twórcą, znaczy bycie artystą – dodał Prot Jarnuszkiewicz.

Zdaniem Krzysztofa Lewandowskiego sprawę rozsądnie traktuje prawo, ponieważ opisuje twórcę przez rezultat jego pracy. – Każdy kto stworzy dzieło, będące wyrazem indywidualności, oryginalności i nadające się do percepcji przez innych, podlega ochronie prawa. Staje się on twórcą bez względu na posiadanie dyplomu czy spełnienie jakichkolwiek formalności. Nieważna jest również forma, w jakiej utwór jest wyrażony – tłumaczył dyrektor ZAiKS.

 Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/kawa

Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

_____________________

Data emisji: 17.07.17

Godzina emisji: 22.15

Czytaj także

O związkach sztuki z magią. Kim jest artysta?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 16:00
- Współcześnie wydaje nam się, że wiemy już wszystko, szczególnie dzięki internetowi. Tymczasem są siły tajemne, których nie potrafimy zbadać i zgłębić - rozpoczęła swoją audycję Monika Małkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Florysta. Jeszcze rzemieślnik czy już artysta?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 13:00
Dziś praca w kwiaciarni to nie tylko przewiązanie gerberów kokardką. - To ciężka, fizyczna harówka. Dlatego ludzie, którzy nie kochają kwiatów i nie mają radości z obcowania z nimi, nie dadzą sobie rady - tłumaczyła Małgorzata Karolak, właścicielka pracowni florystycznej Barwy Natury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Konwicki – twórca wszechstronny

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 08:31
 „Konwicki. Cudzoziemiec tranzytowy” to pierwsza biografia niezwykłego człowieka, twórcy, którego życiorys odzwierciedla najbardziej dramatyczne doświadczenia Polski i Polaków. Książka to portret wybitnego literata, reżysera i scenarzysty, stworzony na podstawie rozmów, audycji radiowych, dokumentów, wspomnień, a także wyłaniający się z jego książek, scenariuszy i filmów. O Tadeuszu Konwickim w audycji Między Kropkami mówiła autorka biografii Lidia Sadkowska-Mokkas.
rozwiń zwiń