X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czemu służy pisanie artystycznych manifestów?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 12:09
W filmie „Manifesto”, który 17 listopada wejdzie na ekrany kin, Cate Blanchett wciela się w trzynaście postaci i interpretuje teksty kilkudziesięciu manifestów w zaskakujących sytuacjach. Czy słowa mogą zmieniać ludzką mentalność? Jak długo są aktualne i w jakim kontekście mogą się stać autoparodią? Gościem audycji Kwadratura kultury był filozof prof. Mikołaj Sławkowski-Rode.
Audio
  • 13.11.17 Czy w zmienionym kontekście manifesty mogą nabrać innego sensu, niż było to zamierzeniem autorów?
Wkroczenie w życie jakiejś idei, zawsze jest poprzedzane jakimś manifestem
Wkroczenie w życie jakiejś idei, zawsze jest poprzedzane jakimś manifestemFoto: pixabay.com

Przez ponad sto lat twórcy, myśliciele, duchowi przywódcy poprzedzali swe nowatorskie lub wywrotowe dokonania… słowem. Usiłowali skrystalizować ideę w postaci manifestów. Posługiwali się tekstami w celu spopularyzowania swych koncepcji, ale też – żeby uczynić je zrozumiałe dla jak największego kręgu odbiorców. Często były to teksty na poły poetyckie bądź filozoficzne.

Zdaniem gościa Kwadratury Kultury, wkroczenie w życie jakiejś idei, zawsze jest poprzedzane jakimś manifestem. - W sztuce jest to fenomen z przełomu XIX i XX wieku – powiedział prof. Mikołaj Sławkowski-Rode i zaznaczył, że obecnie niewiele osób wyraża już w ten sposób swoje myśli. – Współcześnie jedyną, zbliżoną do manifestu formą, są aplikacje naukowców o granty – zażartował ekspert.

W filmie Juliana Rosefeldta poza wszystkimi artystycznymi manifestami, najbardziej zdaniem filozofa wyróżnia się ten o charakterze komunistycznym. - Obok deklaracji niepodległości USA i deklaracji praw człowieka rewolucji francuskiej, jest to najsłynniejszy manifest polityczny – zaznaczył prof. Mikołaj Sławkowski-Rode i dodał, że chociaż reżyser nie wybrał do filmu szczególnie znanych manifestów artystycznych, to odnosi się do prądów w sztuce, które były krótkotrwałe ale i niszowe.


Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/kawa

Kwadratura kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

__________________

Data emisji: 13.11.17

Godzina emisji: 22:15

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Protesty i manifestacje - gorąca politycznie jesień

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2016 10:52
Po sporze o Trybunał Konstytucyjny mogło się wydawać, że jesień będzie spokojna. Okazało się jednak, że mamy spór o aborcję i tysiące kobiet protestujących na ulicach, a także demonstracje pracowników służby zdrowia i nauczycieli. O powodach tak gorącej politycznie jesieni dyskutowali w Debacie Poranka politolog dr Andrzej Anusz (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) i publicysta Janusz Rolicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skandal korupcyjny i manifestacje w Korei Południowej

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 14:30
Południowokoreańska opozycja przygotowuje się do rozpoczęcia procesu impeachmentu prezydent Park Geun-hie. Z opublikowanych badań opinii publicznej wynika, że głowę państwa popiera zaledwie 4 proc. Koreańczyków. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznicowe manifestacje i kontrmanifestacje

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 17:03
Z kontrmanifestacją Obywateli RP w tle upłynęła sobotnia 80. miesięcznica katastrofy smoleńskiej. Na 13 grudnia opozycja zapowiada protesty antyrządowe. O rocznicowych manifestacjach i kontrmanifestacjach mówił w audycji Dwoje Na Jednego Jarosław Guzy – ekspert, komentator spraw międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blokujący manifestacje zapłacą za ich ochronę? „To logiczne”

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 09:40
Po ostatniej miesięcznicy smoleńskiej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, powiedział, że PiS chce zmienić ustawę o zgromadzeniach tak, by można było obciążyć kosztami ochrony manifestacji tych, którzy je blokują. W Debacie Poranka komentarz Cezarego Krysztopy z Tygodnika Solidarność i Bartłomieja Radziejewskiego z Nowej Konfederacji.
rozwiń zwiń