Kwadratura Kultury: Kiedy uzasadniony jest krzyk?
W wielu przypadkach krzyk odbierany jest jako zachowanie niegrzeczne, świadczące o tym, że dana osoba nie potrafi poradzić sobie ze swoimi emocjami. Czy jednak zawsze jest tak, że tłumienie wzburzenia to najlepsze rozwiązanie? O tym w Kwadraturze Kultury mówiła Barbara Popławska, coach z Poradni Psychologicznej „W stronę zmiany”.
2018-03-27, 07:30
Posłuchaj
Jak podkreślała na wstępie rozmowy Barbara Popławska, „krzyk jest potrzebny”. – Należy tego narzędzia używać w życiu, a nie za wszelką cenę wyhamowywać wszelkie emocje – wskazywała gość Polskiego Radia 24. – Trzeba jednak wyczuć sytuację. Tak, by złość, którą krzyk powoduje, nie przeszła w agresję. Musimy wiedzieć, kiedy można krzyczeć, kiedy nie – zaznaczała.
Ekspertka w PR24 zauważyła, że w niektórych sytuacjach krzyk może osiągnąć zamierzony cel. – Czasem jednak natychmiastowa reakcja może być niekorzystna. Emocje mogą się obrócić przeciwko nam – mówiła. – Dlatego w niektórych momentach, np. gdy nauczyciel ma naprzeciwko siebie głośną klasę, lepiej mówić szeptem. Wtedy, jeżeli rzeczywiście mamy coś do powiedzenia, wszyscy zaczynają nas słuchać – pointowała Barbara Popławska.
Więcej komentarzy w całej audycji.
Gospodarzem programu była Monika Małkowska.
REKLAMA
Polskie Radio 24/zz
_____________________
Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
Data emisji: 26.03.18
Godzina emisji: 22.15
REKLAMA