"Sztuka barokowa porusza". Dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej o wystawie "Willmann. Opus minor"
- Oddziaływanie obrazów Michaela Willmanna i sceny męczeństw apostołów zaskakują oglądających - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
2021-02-03, 10:54
W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zaprezentowano 30 obrazów olejnych oraz rysunki autorstwa Michaela Willmanna, a także grafiki inspirowane jego twórczością. Łącznie to 53 prace ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
"Dopełnienie Opus magnum"
- Wystawa "Willmann. Opus minor" stanowi w pewnym sensie kontynuację i dopełnienie wystawy "Opus magnum", która prezentowała wielki wycinek twórczości Michaela Willmanna - powiedział gość PR24.
Powiązany Artykuł
"Kwadratura kultury". Muzeum Narodowe w Krakowie pracuje nad nowym projektem
W obrazach artysty uzyskuje odbicie barokowy pogląd na miejsce człowieka w świecie. Nie stoi on już w centrum, jak u renesansowych artystów badaczy, ale staje się jednym z elementów niespokojnej, otaczającej go przyrody. Początkowe, mniej samodzielne dzieła, wykazują zależność od renesansowych kompozycji i ówczesnych mistrzów. Z czasem jednak rozwinął on swoje umiejętności, w czym pomogła mu duża liczba zamówień malarskich. Całkowitą niezależność artystyczną osiągnął w cyklu "Męczeństwa apostołów".
- Obrazy ukazują najpierw męczeństwo Chrystusa, zdobiły one też kościół cystersów w opactwie w Lubiążu, z którego te obrazy trafiły do kościołów w Warszawie - powiedział ks. Mirosław Nowak i dodał, że sztuka barkowa bardzo mocno przemawia i porusza oglądających.
REKLAMA
Posłuchaj
Michael Willmann był artystą bardzo płodnym. Do naszych czasów przetrwało 298 dzieł jego autorstwa, w tym 202 obrazy sztalugowe na płótnie lub drewnie oraz 96 malowideł freskowych. Zachowały się ponadto 123 obrazy olejne i malowidła freskowe autorstwa jego pomocników i następców. Co najmniej 280 dzieł potwierdzonych źródłowo uważa się za zaginione. Tylko w samym Lubiążu powierzchnia dzieł artysty w przypadku obrazów na płótnie wynosiła 300 m², w przypadku fresków - aż 620 m².
Audycja: "Kwadratura kultury"
Prowadzący: Monika Małkowska
Gość: ks. Mirosław Nowak (dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej)
REKLAMA
Data emisji: 02.02.2021
Godzina: 23.36
REKLAMA