Gościem audycji "Kwadratura kultury" był Grzegorz Sieczkowski, a tematem rozmowy dni wolne od pracy oraz to, jak ta kultura kształtowała się na przestrzeni lat.
Na samym początku historyk zaznaczył, że "mówiąc o dawnej pracy, musimy mieć świadomość, że przez wieki cały nasz styl funkcjonowania się zmienił". - Choć nie nasza psychologia, ponieważ nadal niczym się nie różnimy od człowieka jaskiniowego psychologicznie, za to otoczenie udało się nam na tyle ukształtować, że boimy się innych strachów i też inaczej funkcjonujemy. Kiedyś walczyliśmy o przeżycie - tłumaczył Grzegorz Sieczkowski.
Dodał, że w miarę kształtowania się społeczeństwa, naszej cywilizacji "zaczęliśmy odczuwać potrzebę czasu wolnego". Przypomniał, że dawniej nawet władcy nadawali dni wolne i zakazywali pracy, aby na przykład uczestniczyć w koronacji władcy. - To był czas świętowania - podkreślił.
Stwierdził też, że ludzie w różny sposób odczuwają potrzebę odpoczynku. - I religijnie, i duchowo potrzebowaliśmy jakiegoś oczyszczenia - wyjaśnił.
- Nie traktujmy święta tylko jak odpoczynku dla ciała, ale też duchowo bez względu na kulturę, szerokość geograficzną. Człowiek potrzebował duchowego oczyszczenia - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.
Czytaj więcej:
Więcej w zapisie nagrania.
24:38 PR24_AAC 2022_01_11-23-35-10.mp3 Grzegorz Sieczkowski: przez wieki cały nasz styl funkcjonowania się zmienił ("Kwadratura kultury")
***
Audycja: "Kwadratura kultury"
Prowadzący: Monika Małkowska
Gość: Grzegorz Sieczkowski (historyk, publicysta, autor książek, m.in. "Zimy stulecia" i "Bloga krawatowego")
Data emisji: 12.01.2021
Godzina: 23:35
nj