W ocenie prof. Elżbiety Bancekiej "Jerzy Grabowski i jego sztuka nie są niestety aż tak popularne, jak by na to zasługiwały". Jak powiedziała, powodem do stworzenia wystawy była jej bezpośrednia relacja z artystą. - Poznałam go wiele lat temu, był dla mnie znaczącym grafikiem. Uważałam już wtedy, że to nie tylko świetny artysta, ale też niezwykle interesujący i wielce łagodny człowiek - wspominała.
Kurator dodała, że bardzo dotknęła ją śmierć Jerzego Grabowskiego oraz że "obiecała sobie wtedy, że jeśli kiedykolwiek będzie miała możliwość przypomnienia szerszej publiczności jego twórczości, to zrobi wszystko, żeby to się wydarzyło".
Wykształcenie Jerzego Grabowskiego
Prof. Elżbieta Banecka nawiązała także do wykształcenia malarza. Jak wskazała, w czasach młodości artysty studia architektoniczne wydawały się być jakimś konkretem, co było jednym z powodów aplikowania przez niego na ten kierunek. - Ale sądzę, że nie tylko. Jakieś inklinacje do strony ścisłej i do matematyki miał od dziecka, ponieważ - jak sam mówił - w wieku sześciu lat skomponował kwiatek z samych trójkątów - wyjaśniła.
Jerzy Grabowski po studiach zajął się grafiką warsztatową. Jak dodała kurator, artysta "trzymał się języka matematyki właściwie przez całą swoją drogę twórczą, ale na szczęście ostatecznie podążył ścieżką artystyczną".
21:46 PR24_mp3 2022_02_01-23-36-16.mp3 Prof. Elżbieta Banecka o wystawie "Jerzy Grabowski. Między matematyką a emocją" ("Kwadratura kultury"/Polskie Radio 24)
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Kwadratura kultury"
Prowadzący: Monika Małkowska
Gość: prof. Elżbieta Banecka (kurator i grafik)
Data emisji: 01.02.2022 r.
Godzina emisji: 23.35
ng