more_horiz

"Między matematyką a emocją". Wystawa prac Jerzego Grabowskiego w Galerii Kordegarda

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 12:29
Jerzy Grabowski był niezwykle utalentowanym, choć nieco zapomnianym polskim malarzem i rysownikiem. W stołecznej Galerii Kordegarda do 13 lutego będzie można obejrzeć wystawę przypominającą jego prace pt. "Jerzy Grabowski. Między matematyką a emocją". Na antenie Polskiego Radia 24 kurator prof. Elżbieta Banecka opowiedziała o kulisach powstawania ekspozycji, a także przybliżyła sylwetkę i życiorys artysty.
Między matematyką a emocją. Wystawa prac Jerzego Grabowskiego w Galerii Kordegarda
"Między matematyką a emocją". Wystawa prac Jerzego Grabowskiego w Galerii KordegardaFoto: Rafał Guz/PAP

W ocenie prof. Elżbiety Bancekiej "Jerzy Grabowski i jego sztuka nie są niestety aż tak popularne, jak by na to zasługiwały". Jak powiedziała, powodem do stworzenia wystawy była jej bezpośrednia relacja z artystą. - Poznałam go wiele lat temu, był dla mnie znaczącym grafikiem. Uważałam już wtedy, że to nie tylko świetny artysta, ale też niezwykle interesujący i wielce łagodny człowiek - wspominała.

Kurator dodała, że bardzo dotknęła ją śmierć Jerzego Grabowskiego oraz że "obiecała sobie wtedy, że jeśli kiedykolwiek będzie miała możliwość przypomnienia szerszej publiczności jego twórczości, to zrobi wszystko, żeby to się wydarzyło".

Wykształcenie Jerzego Grabowskiego

Prof. Elżbieta Banecka nawiązała także do wykształcenia malarza. Jak wskazała, w czasach młodości artysty studia architektoniczne wydawały się być jakimś konkretem, co było jednym z powodów aplikowania przez niego na ten kierunek. - Ale sądzę, że nie tylko. Jakieś inklinacje do strony ścisłej i do matematyki miał od dziecka, ponieważ - jak sam mówił - w wieku sześciu lat skomponował kwiatek z samych trójkątów - wyjaśniła.

Jerzy Grabowski po studiach zajął się grafiką warsztatową. Jak dodała kurator, artysta "trzymał się języka matematyki właściwie przez całą swoją drogę twórczą, ale na szczęście ostatecznie podążył ścieżką artystyczną".

Posłuchaj
21:46 PR24_mp3 2022_02_01-23-36-16.mp3 Prof. Elżbieta Banecka o wystawie "Jerzy Grabowski. Między matematyką a emocją" ("Kwadratura kultury"/Polskie Radio 24) 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

ProwadzącyMonika Małkowska

Gość: prof. Elżbieta Banecka (kurator i grafik)

Data emisji: 01.02.2022 r.

Godzina emisji: 23.35

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem