Z literackich archiwów bezpieki
Niszczone zdrowie, życie rodzinne, zrujnowane kariery. Poruszające i zarazem przerażające historie polskich literatów, którym komunistyczna bezpieka odebrała to, co najcenniejsze. W audycji „Warto czytać” rozmowa z Joanną Siedlecką, autorką książki „Biografie odtajnione. Z archiwów literackich bezpieki”.
2016-11-26, 11:49
Posłuchaj
Joanna Siedlecka w swojej najnowszej publikacji ukazuje nie tylko pisarzy, którzy za swój opór wobec władzy ludowej zapłacili najwyższą cenę. Przedstawia także poetów budujących swoją karierę i pozycję dzięki przejściu na „mroczną” stronę i korzystaniu ze wsparcia wpływowych komunistów.
– Pisarze, dziennikarze i ludzie kultury byli najbardziej narażeni na szykany ze strony ówczesnej władzy i jej służb. Głównym powodem było to, że te właśnie środowiska były niebezpieczne dla ustroju komunistycznego. To właśnie w nich znajdowały się jednostki wybitne, które protestowały i mówiły zdecydowane NIE dla panujących wtedy stosunków. Według komunistów należało utrudniać im życie i wręcz eliminować, by nie siały fermentu w społeczeństwie – powiedziała autorka.
Za książkę „Biografie odtajnione. Z archiwów literackich bezpieki” Joanna Siedlecka została tegoroczną laureatką Nagrody im. Józefa Mackiewicza.
Z pisarką rozmawiała Luiza Bebłot.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
Warto czytać w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
__________________
Data emisji: 26.11.16
REKLAMA
Godzina emisji: 17.17
REKLAMA