more_horiz

Koronawirus w Polsce. Ekspert: jeśli chodzi o dostawy żywności, możemy się czuć bezpiecznie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 16:05
- Jeśli chodzi o dostawy żywności, to myślę, że zapewnienia rządu i pana prezydenta są w pełni uzasadnione. Tu możemy się czuć bezpieczni, a sianie paniki przez kogokolwiek jest całkowicie nieuzasadnione - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Konrad Raczkowski z Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
Audio
  • Prof. Konrad Raczkowski o gospodarczych skutkach pandemii koronawirusa ("Temat dnia / Gość PR24")
Kontrola sanitarna na granicy w związku z koronawirusem. Zdjęcie ilustracyjne
Kontrola sanitarna na granicy w związku z koronawirusem. Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Aleksander Koźmiński

W Polsce zdiagnozowano już 64 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Pandemia odbija się nie tylko na społeczeństwach, ale także na sytuacji gospodarczej państw. O wpływie wirusa na rynki i sytuacji gospodarczej Polski mówił w Polskim Radiu 24 prof. Konrad Raczkowski.

duda-1200-pap.jpg
Prezydent: wprowadzenie stanu wyjątkowego nie jest w tym momencie rozważane

Reakcja międzynarodowa

Profesor Konrad Raczkowski zwrócił uwagę na to, że trwający obecnie kryzys związany z pandemią koronawirusa jest czymś zupełnie nowym i nieznanym, zwłaszcza osobom młodszym, niepamiętającym przemian roku 1989 i początku lat 90.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] 37 miliardów euro na walkę z koronawirusem. KE zapowiada działania

Zwrócił też uwagę na problem funkcjonowania instytucji międzynarodowych. Jak podkreślił, brak nam "globalnego przywództwa". - Chiny wysyłają pomoc dla Włoch - to jest symboliczna pomoc. Mamy Chiny, w których de facto rozpoczęła się cała historia, ale robią coś w tym kierunku. Unia Europejska dopiero zaczyna podejmować pewne kroki - mówił gość PR24.

Jak podkreślił, na kryzysową sytuację związaną z koronawirusem powinna być odpowiedź międzynarodowa. - Do chwili obecnej adekwatnej odpowiedzi nie ma. Pojawia się pytanie, po co nam te instytucje - stwierdził prof. Raczkowski.

Sytuacja w Polsce

Ekspert mówił także o sytuacji gospodarczej Polski. Zaznaczył, że spadki na giełdzie są znaczne, ale ich należało się spodziewać i tak. - Gdyby nie koronawirus, to i tak mielibyśmy globalne spowolnienie. Koronawirus przyczynił się do pewnych kłopotów gospodarki światowej - ocenił.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Koronawirus w Polsce. Minister cyfryzacji: załatwiajmy swoje sprawy przez internet

Zapewnił jednak, że nie należy się obawiać ogólnopolskiego kryzysu na przykład w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego. - Jeśli chodzi o dostawy żywności, to myślę, że zapewnienia rządu i pana prezydenta są w pełni uzasadnione. Tu możemy się czuć bezpieczni, a sianie paniki przez kogokolwiek jest całkowicie nieuzasadnione - stwierdził prof. Konrad Raczkowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Gorący temat"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Konrad Raczkowski (Narodowa Rada Rozwoju przy Prezydencie RP)
Data emisji: 13.03.2020
Godzina emisji: 15.08

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także