X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Historia na Dziś: O tzw. operacji polskiej NKWD

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 21:29
– Tak zwana operacja polska NKWD była ludobójstwem. To nie ulega wątpliwości – mówił w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zawarł porozumienie z Państwowymi Archiwami Obwodowymi – w Odessie, Winnicy i Chmielnickim na Ukrainie. Umowy przewidują udostępnienie polskim archiwistom tysięcy dokumentów dotyczących zbrodni NKWD popełnionej na Polakach w latach 1937-38 w Związku Radzieckim.
Audio
  • 26.03.18 Historia na Dziś: Akta dotyczące tzw. operacji polskiej NKWD trafią do historyków z Polski
Krzyż w Bykowni - miejscu odkrycia zbiorowych mogił Polaków, ofiar Operacji polskiej NKWD oraz zbrodni katyńskiej
Krzyż w Bykowni - miejscu odkrycia zbiorowych mogił Polaków, ofiar "Operacji polskiej NKWD" oraz zbrodni katyńskiejFoto: Levchuk Volodymyr / wikipedia / CC BY-SA 3.0

W wyniku operacji polskiej, w latach 1937-38 Rosjanie zamordowali ponad 100 tysięcy Polaków. – Terror stalinowski uderzał w różne grupy; był krwawy, ale do tego momentu atakowano kułaków czy burżuazję. Był w tym klucz ideologiczny. Tutaj po raz pierwszy uderzono w Polaków jako Polaków. To była czystka etniczna – mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Patryk Pleskot.

W opinii gościa PR24, udostepnienie polskim historykom materiałów znajdujących się w ukraińskich archiwach to „ważny moment”. – Trzeba będzie na spójnie jeszcze przeanalizować akta, zobaczyć, co tam jest, a czego nie ma. Jednak sam fakt, że udało się porozumieć z archiwami i rzeczywiście otrzymamy tę duża liczbę dokumentów, to rzecz bardzo istotna – wskazywał ekspert z IPN-u. – Skoro jest tam tak dużo materiałów, musi być tam coś ciekawego. Być może uda się jeszcze bardziej doprecyzować zarówno liczbę zamordowanych Polaków, jak i wywiezionych w głąb ZSRR; będzie można też wnikliwiej ustalić personalia – dodawał dr hab. Patryk Pleskot.

Umowy o współpracy podpisali w poniedziałek w Warszawie prezes IPN Jarosław Szarek oraz dyrektorzy ukraińskich Państwowych Archiwów Obwodowych – w Odessie, Winnicy i Chmielnickim - dr Lilia Biełousowa (Odessa), dr Jurij Łehun (Winnica) oraz dr Wołodymir Bajdycz (Chmielnicki).

Więcej – m.in. o samej tzw. operacji polskiej NKWD – w całej rozmowie z drem hab. Patrykiem Pleskotem.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/PAP/zz

Historia na dziś w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 26.03.18

Godzina emisji: 20.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rocznica rozpoczęcia „operacji polskiej” NKWD. „Mogło zginąć 200 tysięcy Polaków”

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 21:20
Mija 80. rocznica rozpoczęcia „operacji polskiej” NKWD. 11 sierpnia 1937 roku szef radzieckiej służby bezpieczeństwa Nikołaj Jeżow wydał rozkaz, na podstawie którego aresztowano ponad 111 tysięcy Polaków mieszkających w Związku Radzieckim. Mordowano ich później na podstawie tak zwanych wyroków trzyosobowych zespołów funkcjonariuszy NKWD. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Tomaszem Sommerem z tygodnika „Najwyższy Czas”, autorem opracowań nt. „operacji polskiej” NKWD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Operacja antypolska NKWD była pierwszą akcją ludobójczą o charakterze etnicznym"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 19:33
Do archiwum IPN trafią tysiące dokumentów dotyczących tzw. operacji polskiej NKWD, w wyniku której w latach 1937-38 na terenie ZSRR zamordowano co najmniej 111 tys. Polaków. Umowy w tej sprawie z prezesem IPN podpiszą w poniedziałek dyrektorzy ukraińskich archiwów m.in. z Odessy. O operacji polskiej NKWD mówił w audycji Kulisy Spraw Tomasz Sommer z "Najwyższego Czasu!".
rozwiń zwiń