more_horiz

Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. "Rój" – rycerz polskiej niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 21:50
Zginął młodo, bo w wieku zaledwie 26 lat. Jednak swoimi czynami na trwałe zapisał się w panteonie polskich bohaterów walczących o wolność Ojczyzny. Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. "Rój" był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Należał również do niepodległościowego podziemia antykomunistycznego. Losom "Roja" przyjrzeliśmy się w audycji "Historia na Dziś".  
Audio
  • 28.01.19 Dr Patryk Pleskot: „>>Rój<< dał się poznać jako bardzo bezwzględny partyzant, który wzbudzał postrach wśród komunistów (…)”.
Mieczysław Dziemieszkiewicz Rój po środku z pepeszą w dłoni
Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój" po środku z pepeszą w dłoniFoto: bbn.gov.pl

Pomimo licznych zasług i ofiary życia Mieczysław Dziemieszkiewicz dopiero kilka lat temu zaczął wracać do szerszej pamięci historycznej Polaków. Zawdzięczamy to m.in. filmowi Jerzego Zalewskiego. Dr Patryk Pleskot zwrócił uwagę, że w momencie wybuchu II wojny światowej Mieczysław Dziemieszkiewicz miał 14 lat. Był jednym z najdłużej walczących żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego.  

– Już od wieku nastolatka miał styczność z wojną i działalnością konspiracyjną, a całe dorosłe życie spędził na działaniach wojskowych. Do tego, jak potoczyło się życie "Roja", przyczynił się jego starszy brat – Roman ps. "Adam" lub "Pogoda", który wciągnął go do konspiracji. Wiosną 1945 roku Mieczysława zakwalifikowano siłą do Ludowego Wojska Polskiego, jednak po wiadomości o zamordowaniu przez sowietów Romana, zdezerterował z szeregów LWP – podkreślił dr Patryk Pleskot.

Wraz ze swoim oddziałem "Rój" walczył na północnym Mazowszu, które było mocno nasycone partyzantką antykomunistyczną. – Opór przeciwko nowemu zaborcy był tam naprawdę silny. Sprzyjały temu warunki geograficzne, w tym sporo lasów, oraz słabe zaludnienie, pomimo którego partyzanci mogli liczyć na wsparcie zamieszkujących tam ludzi. To właśnie dzięki nim byli w stanie prowadzić działalność przez wiele lat – zauważył historyk.

Mieczysław Dziemieszkiewicz zginął w nocy z 13 na 14 kwietnia 1951 roku. Przyczyniła się do tego Alina Burkacka, jego narzeczona. Pod szantażem Urzędu Bezpieczeństwa, który aresztował jej rodziców, wydała Dziemieszkiewicza.  "Rój" poniósł śmierć podczas próby przedarcia się przez obławę blisko 300 żołnierzy KBW, UB i MO.

Audycję "Historia na Dziś" prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------

Data emisji: 28.01.2019

Godzina emisji: 20.35

Zobacz także

Zobacz także