X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nieznana historia strajków lipcowych w 1980 roku

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 21:00
Lato 1980 roku to nie tylko strajki w stoczniach na Wybrzeżu. Protest trwał intensywnie cały czas. Strajki w zakładach Mielca, Poznania, Świdnika i Żyrardowie nie są tak znane jak protesty w stoczniach w Gdańsku i Szczecinie. O fali protestów w czasie lata 1980 roku mówił w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • 28.07.2017 dr Grzegorz Majchrzak: podwyżka była dotkliwa, ponieważ objęła też bufety zakładowe, co przelało czarę goryczy
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: wikipedia.org/public domain

Według Grzegorza Majchrzaka strajki lipcowe są nieopisane, poza tymi na Lubelszczyźnie – Protest w Świdniku to 8 lipca, czyli początek największego strajku lipcowego na Lubelszczyźnie. Jednak już 1 lipca rozpoczęły się protesty przeciwko podwyżce cen żywności w zakładach w Mielcu i Poznaniu. Podwyżka była dotkliwa, ponieważ objęła też bufety zakładowe, co przelało czarę goryczy. Według danych MSW w lipcu ’80 roku strajkowało 80 tysięcy osób, dla porównania w sierpniu mamy 700 tysięcy – mówił gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślał historyk głównym ogniskiem strajków lipcowych była Lubelszczyzna. – Głównymi miejscami protestu były Lublin i Chełm. Oprócz Lubelszczyzny strajkowano też w Warszawie i w jej okolicach oraz w Żyrardowie. W Ursusie utworzono komitet strajkowy, który zgłosił 7 postulatów. Postulaty strajkujących były głównie ekonomiczne. Informacje o strajkach były przekazywane przez opozycjonistów do Radia Wolna Europa – powiedział Grzegorz Majchrzak.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Leszek Rysak.

Polskie Radio 24/kk

 _____________________

Pamiętaj - to Solidarność w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 28.07.2017

Godzina emisji: 20:35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Amerykanie obalili komunizm?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 15:15
Jaki wpływ na przemiany demokratyczne w Polsce mieli amerykańscy politycy, tamtejsze związki zawodowe i postaci związane z finansjerą? O tym w audycji „Wszystko jest Historią” mówił Paweł Zyzak, autor książki „Efekt domina. Czy Ameryka obaliła komunizm w Polsce?”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strajki na Wybrzeżu – Sierpień ‘80

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 21:44
Sierpień 1980 roku był jednym z kilku miesięcy, które odegrały dużą rolę w czasach PRL. Do historii przeszedł z powodu strajków robotniczych na Wybrzeżu, które zakończyło zawarcie czterech porozumień. Wydarzenia tamtego okresu wspominał w audycji "Pamiętaj – to Solidarność" dr Grzegorz Majchrzak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Strajki lubelskie w lipcu 1980 roku przełamały barierę strachu"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 21:07
- Strajki lubelskie wpłynęły na dalszy bieg wydarzeń w całym kraju. 8 lipca 1980 roku rozpoczął się strajk okupacyjny w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik jako reakcja na podwyżki cen żywności w zakładowej stołówce. Wyjątkowość tego strajku polegała na tym, że zapoczątkował on falę protestów na całej Lubelszczyźnie - powiedział w audycji Pamięta - to Solidarność dr Marcin Dąbrowski z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato ’80 z perspektywy władz PRL

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 15:00
Lato 1980 to nie tylko sierpniowe strajki, które doprowadziły do rejestracji NSZZ „Solidarność”. Robotnicy zaczęli protestować już w lipcu, w odpowiedzi na kolejne podwyżki cen żywności. W audycji „Pamiętaj, to Solidarność” prof. Jerzy Eisler, historyk, mówił o tym, jak na wydarzenia sprzed niemal czterdziestu lat patrzyła ówczesna władza.
rozwiń zwiń