Lato’80 – fala protestów, która zalała PRL

– Głównym czynnikiem, który zapoczątkował masowe demonstracje były wprowadzone przez władze, po raz kolejny, podwyżki cen – powiedział dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej. W audycji „Pamiętaj – to Solidarność” rozmowa o przyczynach, z powodu których doszło do protestów mających ogromne znaczenie dla losów PRL.

2018-07-21, 18:58

Lato’80 – fala protestów, która zalała PRL
Strajkujący robotnicy przed bramą nr 2 w Stoczni Gdańskiej. . Foto: Wikipedia.org/domena publiczna

Posłuchaj

21.07.18 dr Grzegorz Majchrzak: „Gierkowska propaganda sukcesu była jednym z podłoży strajków z Lata’80 (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Propaganda sukcesu tworzona za czasów Edwarda Gierka, zdaniem dr. Grzegorza Majchrzaka, również przyczyniła się do wydarzeń z lipca i sierpnia 1980 roku. – Pierwsze lata rządów Gierka to faktycznie zauważalna poprawa ekonomicznej sytuacji w kraju. W kolejnych latach doszło jednak do pogorszenia tego stanu rzeczy, a wiadomo, że ludzie przyzwyczajają się do tego, co dobre. Tak więc rozmijanie się haseł głoszonych w propagandzie z rzeczywistością wpłynęło na zmianę nastrojów społecznych, które latem 1980 roku znalazły swoje ujście – wyjaśnił rozmówca Polskiego Radia 24.

Według dr. Grzegorza Majchrzaka władze komunistyczne działały bezrefleksyjnie i nie wyciągały wniosków z reakcji polskiego społeczeństwa na próby tzw. regulacji cen w grudniu 1970 i czerwcu 1976 roku.

– Rządzący byli oderwani od panujących realiów. Żyli we własnym świecie. Może zaskakiwać słaby stopień przygotowania władz do przeprowadzenia podwyżek. W czerwcu 1980 roku Służba Bezpieczeństwa dwukrotnie ostrzegała o bardzo złych nastrojach panujących wśród obywateli. Jednak władze te informacje kompletnie zlekceważyły – wskazał historyk.

Pierwszym miejscem, w którym doszło do strajków, nie była Lubelszczyzna ze Świdnikiem i Lublinem na czele, jak powszechnie jest przyjmowane, ale Żyrardów. – Trudna sytuacja ekonomiczna najmocniej uderza w kobiety, na których opiera się rodzina. Podwarszawska miejscowość słynęła z przemysłu lekkiego oraz z zakładów, w których głównie pracowały panie. To właśnie one jako pierwsze sprzeciwiły się położeniu, w jakim się znalazły – dodał dr Grzegorz Majchrzak.

REKLAMA

Audycję „Pamiętaj - to Solidarność” prowadził Leszek Rysak.

Polskie Radio 24/db

---------------------

Data emisji: 21.07.18

REKLAMA

Godzina emisji: 17.37

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej