Relacje Warszawa-Berlin: energia atomowa, Nord Stream 2 i UE
Trwa seria spotkań polskich władz z niemieckimi – za nami spotkanie szefów MSZ, a w poniedziałek będzie miała miejsce wizyta kanclerz Angeli Merkel w Polsce. O stosunkach polsko-niemieckich mówili w audycji Podsumowanie Tygodnia Piotr Pałka (TVP), Tomasz Żółciak (Dziennik Gazeta Prawna) i Michał Wróblewski (Fakt).
2018-03-17, 13:49
Posłuchaj
Według Tomasza Żółciaka nasze plany związane z budową elektrowni atomowej mogą napotkać na opór ze strony Niemiec. - Przyjazd kanclerz Merkel może być dla nas kluczowy jeśli chodzi o interesy związane z energia atomową. Niemcy przesiadają się na odnawialne źródła energii i dążą do tego, by energia atomowa nie mogła być finansowana ze środków unijnych, co jest zapisane w umowie koalicyjnej. Cała inwestycja nie obejdzie się bez środków unijnych, dlatego rozmowy z Niemcami nie będą proste – mówił gość Polskiego Radia 24.
Zdaniem Michała Wróblewskiego ważna jest też kwestia gazociągu Nord Stream 2. – Przed Polską stoi wyzwanie, by zbudować jak najszerszą koalicję państw, które stanowczo zabiorą głos i powiedzą jasno, że Nord Stream 2 to nie jest inwestycja korzystna dla Europy, tylko dla Niemiec i Rosji. Pytanie jak nasze stosunki będą wyglądały w kontekście konfliktu na linii Warszawa-Bruksela. Strona niemiecka raczej trzyma stronę Komisji Europejskiej, jeśli chodzi o procedurę praworządności. Podobało mi się, że prezydent Andrzej Duda powiedział o konieczności resetu w działalności Trójkąta Weimarskiego – powiedział publicysta.
W ocenie Piotra Pałki jesteśmy teraz w najlepszej w historii pozycji wyjściowej ws. redefinicji kierunku głównego nurtu europejskiego. – Kraje naszej części Europy szybko się bogacą, ich siłą staje się nie tylko ilość, ale także jakość naszych pieniędzy w całościowym worku europejskim. W ramach spotkań z Angelą Merkel istotną rolę odegrają też tematy związane z historią. Trudno jest przełamać hegemonię starego Trójkąta Weimarskiego i aspirować do roli trzeciego elementu kształtującego politykę europejską – wskazywał komentator.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Krzysztof Kossowski.
Polskie Radio 24//IAR/PAP
_____________________
Data emisji: 17.03.2018
REKLAMA
Godzina emisji: 12:15
REKLAMA