"Służby broniły ludzi, którzy próbowali zatuszować reprywatyzację"
- Służby, które działały przez ostatnie lata, broniły ludzi, którzy próbowali zatuszować całą reprywatyzację. Dziś widać, że te służby działały skutecznie – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 Andrzej Kobylarz z Kukiz’15. O wtorkowych przesłuchaniach przed komisją weryfikacyjną mówili także Paweł Bejda z PSL oraz Paweł Lisiecki, poseł PiS i członek komisji weryfikacyjnej.
2018-01-16, 16:30
Posłuchaj
Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w Warszawie zajęła się zwrotem kamienicy przy ul. Łochowskiej 38. Jako świadkowie na rozprawę zostali wezwani m.in. burmistrz dzielnicy Praga-Północ Wojciech Zabłocki (PiS), radca prawny, kurator dla zmarłego Józefa Pawlaka - Zbigniew Paweł Lichocki, pracownik m.st. Warszawy Anna Zwierz a także dwójka mieszkańców kamienicy przy Łochowskiej 38.
W trakcie przesłuchania Zbigniew Lichowski przyznał, że był radcą prawnym w szeregu służb mundurowych, w tym w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. - "W okresie gdy byłem kuratorem Józefa Pawlaka, byłem jednocześnie dyrektorem Biura Prawnego SKW, ale uprawniony przełożony w SKW wyraził na to zgodę" – przyznał.
Jak podkreślił Paweł Bejda, "cokolwiek by się mówiło na temat komisji – czy jest ona konstytucyjna czy nie – jest on święcie przekonany, że jest potrzebna". - To, co się dzieje podczas prac komisji woła wręcz o pomstę do nieba. Fakty powinny zostać zweryfikowane, a wszyscy, którzy zawinili powinni być pociągnięci do odpowiedzialności. Najgorsze jest jednak to, że najbardziej cierpią ludzie, którzy mieszkali w tych kamienicach. Po drodze to oni najbardziej ucierpieli – mówił.
- Boję się, co będzie dalej – stwierdził z kolei Andrzej Kobylarz. - Mamy dziś do czynienia z faktami, które obnażają rządy w Warszawie. To coś, co nigdy nie powinno się było wydarzyć. Ci ludzie przez wiele lat dbali o te kamienice, a szmalcownicy po drodze je przejęli. Coś takiego nie powinno się było wydarzyć – tłumaczył.
REKLAMA
Paweł Lisiecki przyznał z kolei, że początkowo dzień zapowiadał się rutynowo. - Zeznania kuratora zmarłego Józefa Pawlaka - Zbigniewa Lichockiego jednak trochę mnie powaliły. Nie wiedziałem, że taka osoba - jeśli chodzi o mienie osoby nieznanej z miejsca pobytu i de facto reprezentującego trochę miasto - została kuratorem – powiedział. Jego zdaniem pojawia się pytanie jaki był udział służb wywodzących się z PRL w sprawie reprywatyzacji.
Kilka lat temu o nieruchomość położoną w warszawskiej dzielnicy Praga Północ, upomniał się kurator Józefa Pawlaka, przedwojennego właściciela kamienicy. W 2011 roku decyzję zwrotową podpisał ówczesny wicedyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakub R., który dziś – w związku z zarzutami dotyczącymi nieprawidłowości przy reprywatyzacji – przebywa w areszcie.
Zwrot kamienicy wstrzymano w 2016 roku, po tym jak burmistrz dzielnicy Praga Północ zawiadomił prokuraturę o wątpliwościach dotyczących dawnego właściciela. Okazało się, że kurator został ustanowiony dla niemal 130-letniego mężczyzny, który w rzeczywistości od 70 lat nie żył.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Adrian Klarenbach.
Polskie Radio 24/pr
___________________
Wszystkie rozmowy Adriana Klarenbacha w Polskim Radiu 24
REKLAMA
Data emisji: 16.01.17
Godzina emisji: 16:15
REKLAMA