Pamięć o Wyklętych – nie tylko 1 marca

1 marca w Polsce obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak podkreślali w Rozmowie PR24 Radosław Hołodniuk ze stowarzyszenia „Mohort Pamięci”, Janusz Waliś z fundacji „Łączka” i Paweł Szopa z fundacji „Red is Bad”, początek marca to jedynie apogeum różnego rodzaju akcji, prowadzonych przez organizacje w ciągu całego roku.

2018-03-02, 16:30

Pamięć o Wyklętych – nie tylko 1 marca

Posłuchaj

2.03.18 Pamięć o Wyklętych – nie tylko 1 marca
+
Dodaj do playlisty

Paweł Szopa powiedział w Polskim Radiu 24, że organizacje, które zajmują się podtrzymywaniem pamięci o Żołnierzach Wyklętych, swoje działania prowadzą przez 12 miesięcy w roku. 1 marca to jedynie moment, kiedy ich akcje są bardziej widoczne.

– Działalność fundacji, w kwestii opieki nad żołnierzami, którzy jeszcze żyją, czy też organizowania spotkań z nimi, edukowania młodzieży i przeżywania tej historii na co dzień, to nasz największy fundament. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to jedynie kulminacja tego wszystkiego – wskazywał Paweł Szopa z fundacji „Red is Bad”.

– 1 marca jest efektem naszej całorocznej pracy. Na co dzień opiekujmy się Wyklętymi, by byli w jak najlepszej kondycji – podkreślał Radosław Hołodniuk, zwracając przy tym uwagę, że wielu Niezłomnych boryka się z problemami natury finansowej. Otrzymywane świadczenia często nie wystarczają im na pokrycie najpotrzebniejszych wydatków. Dlaczego tak jest? – Cały PRL polegał na tym, żeby tym ludziom uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Jeżeli już mieli jakąkolwiek pracę, nie był to zajęcia dochodowe – tłumaczył Janusz Waliś.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.   

Polskie Radio 24/zz

____________________ 

Rozmowa PR24 w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

REKLAMA

Data emisji: 2.03.18

Godzina emisji: 16.15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej