X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Gabriela Lenartowicz: wybór papieża Polaka to decyzja z innych rejestrów

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 18:27
40 lat temu święty Jan Paweł II rozpoczął swój pontyfikat.– To było takie poczucie cudu – mówiła w "Rozmowie PR 24” Gabriela Lenartowicz, posłanka Platformy Obywatelskiej.
Audio
  • 16.10.2018 Gabriela Lenartowicz, posłanka PO (Rozmowa PR 24)

Gabriela Lenartowicz wspominała 16 października 1978 roku, dzień w którym kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża. - Byłam w klasie maturalnej, wracałam z selekcji zatłoczonym autobusem. W pewnym momencie z głośnika radia usłyszeliśmy komunikat o wyborze papieża Polaka. W autobusie zrobiła się cisza. To było coś tak nieprawdopodobnego jak informacja o lądowaniu kosmitów. To było jakby poczucie cudu, który spadł na wszystkich. To się nam później udzielało, takie niedowierzanie i poczucie czegoś, co się dzieje poza nami. Jakby ta decyzja przyszła z innych rejestrów – mówiła posłanka PO.

Wspominając pontyfikat świętego Jana Pawła II, Gabriela Lenartowicz odniosła się do trwającej w Polsce gorącej dyskusji na temat ochrony życia poczętego dziecka, tak ważnej dla papieża Polaka. - To jest kwestia dylematów od kiedy tak naprawdę zaczyna się ciąża – mówiła gość Polskiego Radia 24. - Moment poczęcia pod względem ludzkim jest trudny do uchwycenia. Jest jeszcze relacja między nienaruszalnością życia, a kwestią antykoncepcji i regulacji urodzeń. Te dwa tematy często się łączą, z punktu widzenia oddziaływania społecznego. Stąd podziały i ostre decyzje. Co do nienaruszalności i ochrony życia jest pewna zgoda. Pytanie tylko o wyjątki, czy mówimy o działaniach koniecznych np. z powodu zagrożenia życia lub zdrowia matki. To są trudne dylematy. Myślę, że najpoważniejszy spór społeczny toczy się wokół planowania rodziny, poczęcia dzieci i antykoncepcji – dodała posłanka PO.

Gabriela Lenartowicz zaprzeczyła, że Platforma Obywatelska dąży do liberalizacji prawa do przerywania ciąży.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

Rozmawiał Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24

--------------------------

Data emisji: 16.10.2018

Godzina emisji: 17.15

Czytaj także

Kard. Kazimierz Nycz: rozmowa z Karolem Wojtyłą nie była łatwa. Stawiał trudne, głębokie pytania

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 09:29
– Dla mnie to był szok. W naszym środowisku wszyscy się bardzo ucieszyli, a ulice i kościoły zapełniły się ludźmi – tak na antenie Trójki wspominał dzień wyboru Karola Wojtyły na papieża kard. Kazimierz Nycz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Jan Kabziński: nauki Jana Pawła II są skierowane do każdego, nie tylko chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 10:05
- Pamiętamy encykliki, adhortacje, które wydawał Jan Paweł II. Były zawsze skierowane nie tylko do chrześcijan, ale do ludzi dobrej woli, a więc do wszystkich - mówił na antenie Jedynki ks. Jan Kabziński. Prezes Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Krakowie mówił o celach i historii tej instytucji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

40. rocznica wyboru Jana Pawła II. "Wybór, który wstrząsnął światem"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 11:25
- Wybór kard. Karola Wojtyły wstrząsnął Polską i światem. Oczy wszystkich ponownie zwróciły się za żelazną kurtynę – mówiła na antenie Polskiego Radia 24 dr Ewa Czaczkowska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. O wyborze Polaka na papieża mówił również Tomasz Rowiński z Christianitas.
rozwiń zwiń