X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Karol Rabenda (Porozumienie): wyrok TSUE nic nie oznacza ponieważ dotyczy nieobowiązujących przepisów

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 19:07
– Każde państwo w Unii Europejskiej prowadzi jakieś spory z instytucjami w Brukseli. Tylko u nas urasta to do problemu świadczącego, że dzieje się coś nadzwyczajnie złego, a tak nie jest. Mamy prawo do tego, by dyskutować i spierać się – powiedział Karol Rabenda, wiceprezes Porozumienia.
Audio
  • 24.06.19 Karol Rabenda: Polska jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Ma prawo do tego, by dyskutować i spierać się.
Karol Rabenda, wiceprezes partii Porozumienie
Karol Rabenda, wiceprezes partii PorozumienieFoto: PR24/JP

Przepisy polskiego prawa w sprawie obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego są sprzeczne z prawem Unii - orzekł w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jego zdaniem regulacje naruszają wymogi niezawisłości sędziowskiej.

Sędziowie w Luksemburgu przyznali, że choć organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do państw członkowskich (argument powtarzany przez polski rząd), to kraje UE, wykonując tę kompetencję, mają obowiązek dotrzymywać zobowiązań wynikających z prawa Unii.

Zbigniew Gryglas 1200.jpg
Zbigniew Gryglas o wyroku TSUE: jego konsekwencje będą żadne

– Wyrok TSUE w zasadzie nic nie oznacza ponieważ dotyczy przepisów, które już nie obowiązują. Prowadziliśmy pewien spór z europejskimi instytucjami dotyczący tego, jak przeprowadzić reformę sądownictwa. Poszedł on w określonym kierunku, rząd części swoich racji bronił, z części wycofał się. Poniedziałkowe stanowisko TSUE związane jest z zapisami, które są nieaktualne od wielu miesięcy. Ciężko to rozpatrywać w sposób merytoryczny, wchodzą tu raczej względy polityczne – podkreślił Karol Rabenda.

Wiceprezes Porozumienia zaznaczył, że każde państwo w Unii Europejskiej prowadzi jakieś spory z instytucjami w Brukseli. - Tylko u nas urasta to do problemu świadczącego, że dzieje się coś nadzwyczajnie złego, a tak nie jest. Mamy prawo do tego, by dyskutować i spierać się. Jesteśmy przecież pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej  dodał.  

Jeszcze w ubiegłym roku Trybunał przychylił się do wniosku Komisji Europejskiej o zawieszenie stosowania regulacji w tej sprawie i podjęcia wszelkich kroków, by przywrócić sędziów, którzy przez nowe prawodawstwo zmuszeni byli odejść. Polskie władze w ślad za tym zmieniły odpowiednio prawo.

Z Karolem Rabendą rozmawiała Magdalena Złotnicka.

PAP/Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 24.06.2019

Godzina emisji: 17.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czesław Kłak: Trybunał Sprawiedliwości UE orzeka o przepisach, które nie obowiązują

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 15:27
- Wykorzystuje się różne instytucje prawne do tego, by pokazać, że Unia Europejska ma kompetencje w obszarze wymiaru sprawiedliwości - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

TSUE: przepisy w sprawie sędziów Sądu Najwyższego sprzeczne z prawem UE

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 15:40
- Ustawa o Sądzie Najwyższym, odsyłająca część sędziów w stan spoczynku narusza unijne traktaty. Sędziowie Sądu Najwyższego są nieusuwalni, a obniżenie wieku emerytalnego jest sprzeczne z unijnym prawem - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. 
rozwiń zwiń