X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Poseł PiS: nie możemy zgodzić się teraz na chaos w sądownictwie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 18:28
- Zmiany w polskim sądownictwie zostaną wprowadzone. To zapowiadaliśmy w programie wyborczym. Polacy na nas zagłosowali i musimy się z tego wywiązać - powiedział Ryszard Bartosik, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Na chaos w sądownictwie nie ma naszej zgody i dlatego musimy te ustawy doprowadzić do końca - dodał.
Audio
  • Ryszard Bartosik: Zmiany w polskim sądownictwie zostaną wprowadzone.To zapowiadaliśmy w programie wyborczym. Polacy na nas zagłosowali i musimy się z tego wywiązać. ("Rozmowa PR24"
nz Ryszard Bartosik, poseł PiS
n/z Ryszard Bartosik, poseł PiSFoto: PR24

- Główna przyczyna problemu polskiego sądownictwa nie leży w procedurach, a w rozrośniętej, rozbuchanej korporacji, która działa niczym państwo w państwie - powiedział podczas wystąpienia w Senacie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- Rozmawiamy dziś o problemie, który - można powiedzieć - narasta w świadomości Polaków przez ostatnie 30 lat i żaden rząd rozwiązać go nie mógł i nie potrafił. Problemie niesprawnego, uwikłanego polskiego sądownictwa - mówił szef MS Zbigniew Ziobro.

Jak podkreślił, wielu Polaków chciałoby, by sądownictwo było "sprawne, profesjonalne, by na czas rozwiązywało konflikty prawne, z którymi obywatele trafiają do sądu". - Ja mam dzisiaj pytanie: skąd ta bezradność, skąd ta niemoc wszystkich rządów po kolei, jeśli patrzymy na przekrój wszystkich lat od 1989 roku, które nie mogły sobie poradzić z tym narastającym problemem? - pytał.

Senat w środę po godz. 11 rozpoczął rozpatrywanie nowelizacji ustaw sądowych, która rozszerza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Senackie komisje opowiedziały się za odrzuceniem noweli w całości.

"Zmiany w sądownictwie, to nasza wewnętrzna sprawa"

Gość "Rozmowy PR24" poseł PiS Ryszard Bartosik wysoko ocenił wystąpienie ministra sprawiedliwości podczas debaty w Senacie RP.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Jan Parys: UE się rozpadnie, jeśli będzie ingerować w wewnętrzne sprawy państw

- Minister Zbigniew Ziobro doskonale uzasadnił potrzebę zmian w sądownictwie. Opierał się na przykładach Francji i przykładzie niemieckim. To przemówienie było merytoryczne. Minister Ziobro proponował, żeby zmiany w sądownictwie poszły w kierunku demokratycznym, a nie korporacyjnym - relacjonował Ryszard Bartosik.

Poseł PiS stwierdził, że "większość sędziów w Polsce wykonuje dobrze swoje obowiązki". Mówił też o grupie niezadowolonych przedstawicieli palestry. -  Prawo powinno być respektowane. Nie możemy zgodzić się teraz na chaos w sądownictwie. Na to zgody nie ma i dlatego musimy te ustawy doprowadzić do końca - przekonywał Ryszard Bartosik.

Czytaj także:

shutter-tsue-1200.jpg
Dr Andrzej Anusz: gdyby TSUE zamroził Izbę Dyscyplinarną byłby to precedens

Pytany o krytyczne stanowisko instytucji Unii Europejskiej odnośnie trybu zmian w polskim sądownictwie, a w szczególności tego, że Komisja Europejska chce zawieszenia działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, poseł przekonywał, że "jesteśmy zobligowani, żeby trzymać się prawa europejskiego, ale najważniejsza dla nas Polaków i władzy III RP, jest nasza Konstytucja".

>> [CZYTAJ TAKŻE]: "Mamy prawo do polskiego modelu odpowiedzialności sędziów". Jest wniosek PiS

- Zmiany w polskim sądownictwie, to nasza wewnętrzna sprawa. Większość sejmowa rozwiązuje ten problem. Najistotniejsza jest dla nas nasza Konstytucja. Instytucje europejski, w tym TSUE, nie powinny się w te dziedziny mieszać (...) - podkreślał Ryszard Bartosik, który zapowiedział, że zmiany w polskim sądownictwie zostaną wprowadzone. - To zapowiadaliśmy w programie wyborczym. Polacy na nas zagłosowali i musimy się z tego wywiązać - podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

***

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Ryszard Bartosik, poseł PiS
Data emisji: 15.01.20 
Godzina emisji: 17.16

Polskie Radio 24/tb/PAP/IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bartosz Rydliński: decyzja TSUE ws. wniosku będzie raczej po myśli KE niż Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 19:00
- Unia Europejska nie będzie chciała Polsce odpuścić. Ma silniejsze karty w ręku. To Komisja Europejska będzie postulowała różne zapisy nowej perspektywy budżetowej, które później Rada Europejska będzie dyskutować - powiedział dr Bartosz Rydliński (UKSW). Gościem audycji była także publicystka Elżbieta Królikowska-Avis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Müller o wniosku KE do TSUE: Izba Dyscyplinarna SN działa zgodnie z polskim prawem

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 18:18
- Rząd podtrzymuje liczne argumenty potwierdzające zgodność rozwiązań z prawem UE - napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller. Odniósł się w ten sposób do sprawy wniosku KE do TSUE ws. zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Müller ws. Izby Dyscyplinarnej SN: czekamy na treść wniosku KE do TSUE

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 09:23
- Należy zobaczyć, jak będzie wyglądała ostateczna decyzja TSUE - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, komentując decyzję Komisji Europejskiej, która ma wystąpić do TSUE o środki tymczasowe ws. przepisów dotyczących reżimu dyscyplinarnego wobec polskich sędziów. Jeśli TSUE przyjmie ten wniosek, Izba Dyscyplinarna SN zostanie zawieszona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE złoży wniosek do TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej. Jest uzasadnienie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 14:07
- Funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej SN tworzy ryzyko "nieodwracalnej szkody" dla polskich sędziów. To powód, dla którego KE wystąpiła do TSUE o środki tymczasowe - oświadczył w środę w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ o wniosku KE do TSUE: to zapowiedź naruszenia trójpodziału władzy

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 16:43
Zapowiedź Komisji Europejskiej ws. Izby Dyscyplinarnej SN jest "wysoce zastanawiająca". To wprost próba zażądania od organu władzy wykonawczej, aby ten ingerował w funkcjonowanie władzy sądowniczej - podkreślił wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
rozwiń zwiń