Budżet UE. Prof. Liberadzki: definicja praworządności jest w rozporządzeniu
- Definicja praworządności dotyczy tylko i wyłącznie spraw finansowych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bogusław Liberadzki, europoseł z ramienia Lewicy. Podkreślił, że "nie dotyczy innych spraw, bo to nie zawsze są właściwości instytucji europejskich i ta definicja jest w rozporządzeniu".
2020-11-18, 17:07
Profesor zauważył, że "część pieniędzy, zdecydowana większość, to są granty, czyli 120 miliardów i 30 miliardów to dostęp do pożyczek". Dodał, że "gdybyśmy popatrzyli na kwotę w przeliczeniu na złote, to jest około połowy naszego długu publicznego".
Powiązany Artykuł

"Narzędzie służące karaniu sprzeciwiających się rządów". Ekspert o powiązaniu funduszy UE z praworządnością
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 jest to "kwota, której nie należy lekceważyć, a wręcz potraktować ją odwrotnie, jako wielką szansę, żebyśmy wyprowadzili gospodarkę na jeszcze większe tempo wzrostu, żebyśmy uchronili ludzi przed kryzysem i ubóstwem, ewentualnie powstrzymali młodych Polaków przed emigracją, a być może także zachowali szanse rozwojowe i cywilizacyjne".
Posłuchaj
- Chodzi o niezależne sądownictwo, podział władz ustawodawczych, wykonawczych, sądowniczych, swobodę prokuratorów w postępowaniach prokuratorskich, zasadę legalności, pewność i stabilność prawa, dostęp do bezstronnych sądów i zakaz dyskryminacji - wymienił gość audycji, tłumacząc pojmowanie praworządności zawarte w rozporządzeniu. Dodał, że to jest "adresowane do każdego państwa".
REKLAMA
Zdaniem prof. Liberadzkiego "jeżeli mówią, że sądownictwo przestaje być w Polsce niezależne, to trzeba to poważnie potraktować". - Nie wzięto tego z sufitu - stwierdził.
- Często się mówi, że prowizorium budżetowe jest dla nas korzystniejsze. Otóż to rozporządzenie w sprawach powiązania finansowania z praworządnością wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2021 r., a to oznacza, że można podjąć następujące działania: zawiesić wypłaty zobowiązań wspólnotowych, po drugie - nie pozwolić wejść w życie nowym zobowiązaniom, po trzecie - zablokować wypłacanie rat, po czwarte - zachować sztywność i nie pozwolić na korektę programów unijnych i wreszcie punkt piąty - odmówić refinansowania - powiedział profesor.
CZYTAJ TAKŻE:
- "Byłby porażką niemieckiej prezydencji". Czarnecki o braku porozumienia ws. budżetu UE
- "Jesteśmy gotowi na konstruktywne rozwiązania, ale zgodne z prawem". Radosław Fogiel o budżecie UE
Prof. Liberadzki zaznaczył, że "nie straciliśmy suwerenności, nie tracimy niepodległości, jak czasami się mówi, tylko po prostu nie tracimy naszej szansy cywilizacyjnej i dobrego jutra młodego pokolenia". - Możemy mieć bardzo duży problem - stwierdził.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Prof. Bogusław Liberadzki (europoseł Lewicy)
Data emisji: 18.11.2020
Godzina emisji: 16.35
REKLAMA
itom/pr24
REKLAMA