X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Narzędzie służące karaniu sprzeciwiających się rządów". Ekspert o powiązaniu funduszy UE z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 14:59
- To nie jest przypadek, że w tej chwili Węgry są atakowane nie tylko za kwestie dotyczące zapowiedzianego weta ws. pakietu budżetowego - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Szymanowski z Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, komentując relacje Budapesztu z Unią Europejską. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock / Alexandra Lande

W trakcie audycji rozmawiano o pozycji Węgier w Unii Europejskiej oraz stosunku kraju do powiązania funduszy unijnych z zasadami praworządności. 

Viktor Orban 1200 PAP.jpg
Orban: Węgry zawetowały pakiet budżetowy UE korzystając z prawa zagwarantowanego w traktatach

Na początku rozmowy profesor wyjaśnił oficjalne stanowisko rządu węgierskiego ws. powiązania funduszy UE z praworządnością. Wskazał, iż prasa węgierska, cytując premiera Orbana, użyła słowa "weto", jednak godzinę później w informacji podpisanej przez rząd znalazło się mniej konkretne sformułowanie. - Odrzucamy nieodpowiedzialną politykę sił proemigracyjnych - zacytował stanowisko władz gość audycji. - Na Węgrzech bardzo silnie wiąże się ten zarzut braku praworządności z tym, że Węgry prowadzą politykę antyemigracyjną - dodał.  


Posłuchaj
24:09 _PR24_AAC 2020_11_18-13-35-18_for_media.mp3 Maciej Szymanowski: to nie jest przypadek, że w tej chwili Węgry są atakowane nie tylko za kwestie dotyczące zapowiedzianego weta ws. pakietu budżetowego (Temat dnia/Gość PR24)

- Jest zapowiedziana zmiana w konstytucji, doprecyzowanie artykułu poświęconego małżeństwu. Ma wprost mówić po tej zmianie, że matka jest kobietą, a ojciec mężczyzną, co już bardzo negatywnie komentuje wielu europosłów - powiedział Szymanowski, wymieniając powody krytyki Budapesztu ze strony instytucji UE. 

Ekspert zapewnił, iż w obliczu konfliktu z Brukselą, pozycja premiera Viktora Orbana jest bezpieczna. - Fides ma dosyć stabilne poparcie - wskazał.  

Profesor odniósł się także do ewentualnego szerszego oporu innych państw w stosunku do forsowanego w UE mechanizmu. - Będzie większy w momencie, kiedy bardziej powszechna stanie się świadomość tego, że nie chodzi o żaden pakiet budżetowy, ale o możliwość wyposażenia Niemiec i Francji w narzędzie służące karaniu sprzeciwiających się ich woli rządów - wskazał. - Liczba państw, które będą się sprzeciwiały (...), będzie rosła - dodał.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.


***

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Maciej Szymanowski (Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka)
Data emisji: 18.11.2020
Godzina emisji: 13.35

kb/PR24

Czytaj także

Fundusze UE powiązane z praworządnością. Mechanizm krytykuje premier Słowenii

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 06:41
Premier Słowenii zaapelował o uszanowanie kompromisu z lipcowego szczytu w sprawie unijnego budżetu i skrytykował mechanizm uzależniający wypłatę funduszy od praworządności. Janez Jansa wysłał list do przewodniczących unijnych instytucji. Opublikowały go słoweńskie media.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Ryba: twarda postawa Polski to kłopot dla budowy superpaństwa UE w oparciu o ideologię neomarksistowską

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 10:55
- Zapowiedź weta przez Polskę i Węgry to duży problem dla Niemców. Wykorzystują oni pewne przyczółki polityczne w naszym kraju i uruchamiają je w celu stworzenia wewnętrznego nacisku na to, żebyśmy zgodzili się na skrajnie niekorzystne dla nas sytuacje - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To nie jest żaden zamach na trwałość Unii". Wybranowski o wecie polskiego rządu ws. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 10:32
- Nikt w Unii Europejskiej i nikt w polskim rządzie nie wyobraża sobie tego, żebyśmy się nie dogadali - powiedział Michał Płociński, publicysta dziennika "Rzeczpospolita", komentując stosunek polskiego rządu do prób powiązania funduszy unijnych z zasadami praworządności. Gośćmi audycji byli także politolog Paweł Krulikowski oraz publicysta Wojciech Wybranowski. 
rozwiń zwiń