more_horiz

Rekordowo wysokie ceny zboża. Telus: Polska jest zabezpieczona żywnościowo

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 18:20
- Na tę chwilę nie brakuje nam polskiego zboża. Natomiast ukraińskie zboże będzie przywożone do Polski. Polska jest zabezpieczona pod tym względem, nie powinniśmy panikować - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Robert Telus, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Prezes Banku Anglii alarmuje, że świat czeka w najbliższych miesiącach kataklizm. Zdaniem Andrew Baileya czekają nas ogromne podwyżki cen żywności. Wpływ na to ma mieć m.in. rosnąca inflacja, przedłużająca się wojna na Ukrainie oraz blokady łańcuchów dostaw. Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała, że ceny pszenicy są najwyższe od 14 lat. Ceny innych zbóż, nawozów, olejów spożywczych i paliwa rosną cały czas w tempie niewidzianym od 30 lat.

Jednak zdaniem gościa Polskiego Radia 24 nie należy panikować. - Powinniśmy stabilizować sytuację i mówić prawdę. Na tę chwilę nie brakuje nam polskiego zboża. Natomiast ukraińskie zboże będzie przywożone do Polski. Polska jest zabezpieczona pod tym względem, nie powinniśmy panikować - powiedział Robert Telus. 

Czytaj także:

Sytuacja jest dramatyczna w krajach afrykańskich. Rosja i Ukraina produkują 30 proc. światowej żywności, jednak 90 proc. z niej jest dostarczane do Afryki Północnej. Inne kraje, które również są światowym eksporterem zbóż i oleju, m.in. Indie, wstrzymują swój eksport w obawie przed wyczerpaniem swoich zasobów. - Afryka jest zagrożona i może być problemem. Za chwilę może się rozpocząć exodus ludzi do Europy, których trzeba będzie wyżywić. Jednak na dziś sytuacja jest opanowana. Cena zboża wzrosła jeszcze przed wojną, gdy zaczęli je wykupować Chińczycy. W tym momencie ceny wszystkich zbóż są historycznie wysokie i nie powinny wiele wzrosnąć - podsumował Telus. 

Posłuchaj
12:06 PR24 2022_05_17-17-35-40.mp3 Robert Telus gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

 

Światowy Program Żywnościowy kupuje 50 procent swojego zboża od Ukrainy. Szef ONZ ds. żywności David Beasley ostrzegał jeszcze w marcu Radę Bezpieczeństwa ONZ, że powodu wojny bez pożywienia może znaleźć się ok. 125 milionów ludzi na całym świecie.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Robert Telus (PiS)
Data emisji: 17.05.2022
Godzina emisji: 17.35

PR24

Zobacz także

Zobacz także