more_horiz

Anita Sowińska: mur na granicy z Białorusią to pieniądze wyrzucone w błoto

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 17:25
- Jeżeli polskie służby nie potrafią sobie poradzić z mniej więcej 15 tys. migrantów, to nie najlepiej świadczy o polskim rządzie. Istnieją inne metody niż budowanie murów, należy wykorzystywać nowoczesne technologie - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł Nowej Lewicy Anita Sowińska.

Komisja Europejska wysłała do Polski list z wezwaniem do zapewnienia o zgodności budowy muru przy granicy z Białorusią z unijnym prawem środowiskowym. Wcześniej eurodeputowani największych frakcji Parlamentu Europejskiego - chadecy, socjaldemokraci, liberałowie, Zieloni i skrajna  lewica - wezwali Komisję Europejską do rozpoczęcia wobec Polski procedury, która może zakończyć się pozwem do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z naruszeniem chronionych obszarów Natura 2000.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 budowa muru na granicy polsko-białoruskiej nic nie da. - To są wyrzucone w błoto pieniądze, a w razie konfliktu zbrojnego taka zapora jest kompletnie nieprzydatna i nie będzie stanowiła żadnej przeszkody. Chodzi tylko o bicie politycznej piany, nikomu to nie służy i niszczona jest przyroda. Tylko jedna trzecia Puszczy Białowieskiej znajduje się na terytorium Polski, a reszta na Białorusi. To jest ważny problem - powiedziała Anita Sowińska.

Podkreśliła, że na początku wojny na Ukrainie wprowadzono ludzi w błąd, że mur na granicy z Białorusią będzie ich chronił. - To była bzdura. Mur powstaje na granicy polsko-białoruskiej. Jeżeli polskie służby nie potrafią sobie poradzić z mniej więcej 15 tys. migrantów, to nie najlepiej świadczy o polskim rządzie. Istnieją inne metody niż budowanie murów, należy wykorzystywać nowoczesne technologie. Natomiast polskie służby nie zachowują się profesjonalnie - podsumowała Sowińska.   

Czytaj więcej:

Mur ma wysokość pięciu metrów, na jego szczycie ma jeszcze pojawić się półmetrowa koncertina. Koszt inwestycji był przewidziany na 1 mld 615 mln zł, w tym 1 mld 500 mln zł na budowę fizycznej bariery oraz 115 mln zł na urządzenia techniczne. 

Posłuchaj
12:51 PR24_AAC 2022_05_17-16-35-55.mp3 Anita Sowińska gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Anita Sowińska (Nowa Lewica)
Data emisji: 17.05.2022
Godzina emisji: 16.35

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem