more_horiz

Stałe bazy wojsk USA w Polsce? Poseł Lewicy: należy też lobbować za armią UE

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 19:00
 - Mam nadzieję, że cześć wojsk będzie stacjonować w województwie podlaskim, a nie tylko w warmińsko-mazurskim. Mamy tutaj długą granicę z Białorusią, po tamtej stronie jest coraz więcej rosyjskich wojsk - mówił w Polskim Radiu 24 wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Paweł Krutul z Nowej Lewicy. 

Portal polskatimes.pl informuje, że wojska amerykańskie w Polsce będą mieć charakter stały, a nie rotacyjny. Na amerykański sprzęt jest już przygotowywana baza w Powidzu. Decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona po szczycie NATO w Madrycie, który odbędzie się w dniach 29-30 czerwca. - Gdyby ta informacja się potwierdziła, to byłoby rewelacyjnie. Mam nadzieję, że cześć wojsk będzie stacjonować w województwie podlaskim, a nie tylko w warmińsko-mazurskim. Mamy tutaj długą granicę z Białorusią, po tamtej stronie jest coraz więcej rosyjskich wojsk. Powinniśmy też mieć baczenie na przesmyk suwalski. Potrzebujemy tam na stałe dużych sił wojskowych - skomentował te informacje Paweł Krutul. 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że obronność jest jego konikiem. - Potrafię też przyznać się do błędu, tak było w przypadku Wojsk Obrony Terytorialnej. Na początku uważałem, że nie są potrzebne. Ci żołnierze dowiedli swojej wartości, chwała im za to, co robią - powiedział Krutul. - Jestem z województwa podlaskiego, bezpieczeństwo i województwo podlaskie są dla mnie najważniejsze. Lobbuję za dywizją podlaską, klasami mundurowymi, jednostką WOT na miejscu. To wszystko wpłynie na bezpieczeństwo i zachowanie młodych mieszkańców. Podlaskie się wyludnia, szansą na zmianę tej sytuacji byłyby nowe jednostki wojskowe. Wartością dodaną jest ustawa o obronie ojczyzny, młodzi ludzie będą mogli godnie w wojsku zarobić. Wojsko jest modne, młodzi ludzie garną się do armii - dodał.

Czytaj również:

Jego zdaniem należy lobbować, aby więcej żołnierzy z całej Europy stacjonowało na wschodniej flance NATO. - Wiem, że Grecy i Włosi nie mają w tym interesu, nie czują tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Powinniśmy też lobbować za powstaniem europejskiej armii pod dowództwem oficerów z państw graniczących z Rosją - podsumował Krutul.

Posłuchaj
11:47 PR24 2022_05_27-17-36-12.mp3 Paweł Krutul gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

 

Decyzja o stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce ma związek m.in. z wojną na Ukrainie. Polska zabiega, aby na stałe w Polsce stacjonowało 10,5 tys. wojsk USA, ale decyzja USA w sprawie liczebności amerykańskich żołnierzy jeszcze nie zapadła.


Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"

Prowadzi: Adrian Klarenbach

Gość: Paweł Krutul (Nowa Lewica)

Data emisji: 27.05.2022

Godzina emisji: 17.35

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem