more_horiz

PiS chce zmienić Kodeks wyborczy. Poseł PSL: to zwiększy szanse dotarcia do lokali wyborczych

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 19:15
- Demokracja ma takie oblicze, że ta sama kartka liczy się w ręku biskupa, posła i rolnika jednakowo, chcemy dać tę szansę każdemu - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Łopata (Polskie Stronnictwo Ludowe), komentując propozycje zmian w Kodeksie wyborczym.
Jan Łopata, poseł PSL
Jan Łopata, poseł PSLFoto: Krupiński / PR24

Pod koniec grudnia ub.r. Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło projekt zmian w Kodeksie wyborczym. Zakłada on m.in. zwiększenie dostępu do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości, bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, a także zmiany związane ze sposobem ustalania wyników głosowania przez członków obwodowych komisji. Według autorów projektu rozwiązania te mają wpłynąć na zwiększenie frekwencji w wyborach.

Jan Łopata przypominał, że klub PSL był przeciwko odrzuceniu ustawy w pierwszym czytaniu. - Chcemy zwiększyć szanse dotarcia do lokali wyborczych - zapewniał.

- Mówimy także o tym, żeby nie tylko zwiększać liczbę lokali wyborczych, ale otworzyć się na głosowanie korespondencyjne albo internetowe, co jest techniką nową i trudniejszą do opanowania, ale jeśli teraz nie będzie się o tym dyskutować i nie napiszemy, że będzie to obwiązywać od wyborów kolejnej kadencji, to nigdy tego nie dotkniemy. Moim zdaniem ta nowoczesna forma będzie potrzebna, by zwiększyć frekwencję, takie propozycje będziemy składali - dodał poseł.

Posłuchaj
12:28 PR24 2023_01_12-17-35-40.mp3 Poseł Jan Łopata o nowelizacji Kodeksu wyborczego (Polskie Radio 24 / Rozmowa PR 24)

Czytaj także:

Projekt przewiduje, że komisje wyborcze będzie można tworzyć już w miejscowościach liczących od 200 osób. Wcześniej w obwodzie musiało mieszkać co najmniej 500 osób.

Projekt zakłada także, że władze gminy będą musiały zapewnić bezpłatny transport do lokalu wyborczego w dniu wyborów, jeśli w gminie nie funkcjonuje transport publiczny albo najbliższy przystanek jest oddalony od lokalu o ponad 1,5 km. Darmowy przewóz ma być przewidziany również dla osób z niepełnosprawnościami oraz tych, które ukończyły 60 lat.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Jan Łopata

Data emisji: 12.01.2023

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także