Uroczystości Bożego Ciała. Ks. prof. Andrzej Kobyliński: katolicy podkreślają to, w co wierzą

- W Boże Ciało katolicy pokazują to, w co wierzą i czym się różnią od innych chrześcijan. Drugą kwestią jest społeczny wymiar religii, publiczne manifestowanie swoich przekonań religijnych - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof, etyk (UKSW), który wraz z dr. Tomaszem Żukowskim, socjologiem (UW) rozmawiał o znaczeniu Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

2023-06-08, 17:45

Uroczystości Bożego Ciała. Ks. prof. Andrzej Kobyliński: katolicy podkreślają to, w co wierzą
Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczy procesji po mszy świętej w archikatedrze gnieźnieńskiej, z okazji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Gniezno, 08.06.2023.Foto: PAP/Marek Zakrzewski

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie nazywana w Polsce Bożym Ciałem, ustanowiona została dla całego Kościoła przez papieża Urbana IV w 1264 r. bullą "Transiturus" w odpowiedzi na objawienie świętej Julianny i w rok po cudzie w Bolsenie we Włoszech, kiedy to hostia w rękach wątpiącego kapłana zaczęła krwawić. Jest to święto ruchome, w Polsce przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej.

"Wyróżnia katolików spośród wielu innych wyznań chrześcijańskich"

Ks. prof. Andrzej Kobyliński zwracał uwagę, ze w Boże Ciało katolicy podkreślają to, w co wierzą, zwracają uwagę na jedną z najważniejszych prawd wiary katolickiej, realną obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii, podczas Mszy Świętej, pod postaciami chleby i wina. - To wyróżnia katolików spośród wielu innych wyznań chrześcijańskich. Zauważmy, że ogromna część chrześcijan tej prawdy nie wyznaje, mamy całą tradycję, która wywodzi się od Marcina Lutra czy Chrześcijan Zielonoświątkowych, którzy nie podzielają katolickiej prawdy, jeżeli chodzi o Boże Ciało - dodał.

"Artykułowanie przez ludzi Kościoła tego, co jest ważne dla nich, w przestrzeni publicznej"

Dr Tomasz Żukowski zauważył, że uroczystości Bożego Ciała są niezmiennie obecne w tradycji katolickiej od ponad 700 lat. - To kilkadziesiąt pokoleń, to coś bardzo trwałego, co odgrywa istotną rolę (…). To święto ewoluuje wraz z historią kulturową i polityczną - zaznaczył, i przypominał, że główna uroczystość Bożego Ciała, procesja, była zakazana w Krakowie w czasie okupacji, ale i w latach 1945 - 1978. Zakazywały tego władze komunistyczne walcząc z biskupami krakowskimi. W czasie PRL te uroczystości były sposobem na artykułowanie przez ludzi Kościoła tego, co jest ważne dla nich, w przestrzeni publicznej - podkreślał gość audycji.


Posłuchaj

REKLAMA

Posłuchaj

Ks. prof. Andrzej Kobyliński, dr Tomasz Żukowski o znaczeniu uroczystości Bożego Ciała (Polskie Radio 24 / Rozmowa PR24) 23:06
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: ks. prof. Andrzej Kobyliński, dr Tomasz Żukowski

REKLAMA

Data emisji: 8.06.2023

Godzina emisji: 16.35

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej