"Rola prezydenta jako strażnika konstytucji będzie jeszcze większa". Poseł PiS o przypadku mediów publicznych

Wymiana zarządów mediów publicznych z pominięciem Rady Mediów Narodowych miała charakter siłowy i dokonała się z wielkimi wątpliwościami prawnymi - ocenił w Polskim Radiu 24 Piotr Król z Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem, w przypadku mediów publicznych wzrośnie rola prezydenta jako strażnika konstytucji

2023-12-20, 18:30

"Rola prezydenta jako strażnika konstytucji będzie jeszcze większa". Poseł PiS o przypadku mediów publicznych
Piotr Król zwrócił uwagę na rolę prezydenta w sprawie mediów publicznych. Foto: PAP/Leszek Szymański/ Polskie Radio

W siedzibie TVP przy Woronicza w Warszawie są m.in. dziennikarze czy parlamentarzyści PiS. To reakcja na decyzję ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza, który odwołał dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz rady nadzorcze tych spółek i powołał nowych zarządzających. We wtorek Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Odnosząc się do sytuacji mediów publicznych, poseł PiS Piotr Król powiedział w Polskim Radiu 24, że wygraną w wyborach parlamentarnych partią jest Prawo i Sprawiedliwość, a jej politykami i wyborcami "targają różnego rodzaju emocje". - Decydowanie się na siłowe rozwiązanie może powodować eskalowanie. Pod ośrodkami regionalnymi TVP planowane są manifestacja, o godz. 20 zaś zaplanowano manifestację w Warszawie - wskazał.

- Każda akcja rodzi reakcję. Ta sprawa będzie eskalowała, bo trudno przejść do porządku dziennego nad wyłączaniem kanałów informacyjnych i siłowym, w dużej mierze z wielkimi wątpliwościami prawnymi, wymienianiem zarządów spółek z pominięciem Rady Mediów Narodowych - mówił polityk. 

Rola prezydenta

- Zakładam, że to, co zaczęło się dziać w Telewizji Polskiej było jednym z tematów Rady Bezpieczeństwa Narodowego - zaznaczył w Polskim Radiu 24 poseł PiS Piotr Król. Jego zdaniem, w przypadku sytuacji mediów publicznych "rola prezydenta jako strażnika konstytucji, będzie jeszcze większa". - Nigdy nikt w Polsce nie zdecydował się dosłowne przejmowanie siłowe mediów publicznych - dodał Piotr Król.

REKLAMA

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj

Piotr Król: w przypadku mediów publicznych wzrasta rola prezydenta jako strażnika konstytucji ("Rozmowa PR24") 12:41
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

Nowe rady nadzorcze i zarządy

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał 19 grudnia br. dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek - poinformował w komunikacie resort kultury.

"Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100 proc. akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek" - poinformował resort kultury i dziedzictwa narodowego w komunikacie.

REKLAMA

MKiDN przekazało, że decyzja o odwołaniu dotychczasowych władz i powołaniu nowych została podjęta na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy przez właściciela Spółek, reprezentowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu przysługuje pełna autonomia w zakresie podejmowania takich decyzji.

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Piotr Król (PiS)

REKLAMA

Data emisji: 20.12.2023

Godzina emisji: 17.36


Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej