Łączność na zalanych terenach. Starlinki zapewniają internet

2024-09-16, 17:30


Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia - Jedynki, Dwójki, Trójki, Czwórki, Polskiego Radia 24 oraz Radia Kierowców. Relacjonujemy minuta po minucie w internecie na stronie polskieradio24.pl.


Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Stan klęski ma obowiązywać przez 30 dni. W województwie dolnośląskim stan klęski żywiołowej wprowadzono w powiatach: kamiennogórskim, karkonoskim, kłodzkim, lwóweckim, wałbrzyskim i ząbkowickim oraz w miastach na prawach powiatu - Wałbrzychu i Jeleniej Górze.


Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że prowadzenie stanu klęski żywiołowej uruchamia mechanizmy prawne, które umożliwią sfinansowanie odszkodowań związanych z żywiołem. - To bardzo dobra i racjonalna decyzja. Podjęta pierwszy raz od kilkunastu lat. Rząd sprawdził się na froncie walki z powodzią, sprawdzi się w niesieniu pomocy ludziom - powiedział Michał Gramtyka. 

REKLAMA

Posłuchaj

Michał Gramatyka gościem Przemysława Szubartowicza (Rozmowa Polskiego Radia 24) 14:30
+
Dodaj do playlisty

 

Pomoc powodzianom 

Oczy wszystkich skierowane są w tym momencie na falę powodziową, która będzie szła korytem Odry. - Dojdzie do Opola i Wrocławia. Stan wód jest monitorowany. Na szczęście w ubiegłym latach zrealizowano kilka inwestycji przeciwpowodziowych. Tym sama fala nie powinna być tak katastrofalna jak w 1997 roku. Dochodzi do tego kwestia informacji i dezinformacji. Urząd miasta Wrocławia opublikował informacje, czym różni się obecna sytuacja. Konkretne dane, na konkretnych przeliczeniach pokazują, ile może przyjąć węzeł wodny we Wrocławiu? Jaki wpływ na falę powodziową będzie miał zbiornik Racibórz Dolny? W tym momencie wypełniony jest w ok. 30 proc. Woda już zaczyna opadać. Musimy teraz skupić na organizacji zbiórki pomocowej na terenach, gdzie woda opada, gdzie ludzie stracili swój dobytek. To się dzieje. Ci ludzie potrzebują przede wszystkim długoterminowej żywności, środków higienicznych i pitnej wody - tłumaczył Gramatyka. 

Starlinki w akcji 

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło partię Starlinków, które umożliwiają łączność satelitarną na terenach zalanych przez powódź. - Trafiły na Dolny Śląsk i rozsiewają sygnał wi-fi w miejscach, gdzie stacje bazowe są zalane. Mam nadzieję, że będą używane racjonalnie. Przede wszystkim w sprawach dotyczących ewakuacji i niesienia pomocy. W następnej kolejności będą mogli wszyscy z tego skorzystać - podsumował wiceminister cyfryzacji.


***

AudycjaRozmowa Polskiego Radia 24
ProwadzącyPrzemysław Szubartowicz 
Gość: Michał Gramatyka (wiceminister cyfryzacji) 
Data emisji: 16.09.2024
Godzina emisji: 16.33

REKLAMA

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej