Traktat polsko-francuski. Szynkowski vel Sęk: takie porozumienia miały znaczenie w latach 90.

- Czasy znaczenia traktatów dwustronnych odeszły do przeszłości. Miały one znaczenie kiedy nie byliśmy wspólnie w Unii Europejskiej, w latach 90. Dziś przede wszystkim istotne jest to, w jaki sposób potrafimy wykorzystywać swoje szanse w Unii. A niestety nie potrafimy - powiedział w "Rozmowie Polskiego Radia 24" Szymon Szynkowski vel Sęk z Prawa i Sprawiedliwości. 

2025-05-09, 18:00

Traktat polsko-francuski. Szynkowski vel Sęk: takie porozumienia miały znaczenie w latach 90.
Szymon Szynkowski vel Sęk . Foto: PAP / Piotr Nowak
  • Gościem Kamila Szewczyka w audycji "Rozmowa Polskiego Radia 24" w piątek (9.05) o godz. 17.33 był Szymon Szynkowski vel Sęk z Prawa i Sprawiedliwości. 

Francja i Polska zawarły dwustronny traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Podpisy złożyli w Nancy prezydent Emmanuel Macron i premier Donald Tusk.

- Czasy znaczenia traktatów dwustronnych odeszły do przeszłości. Miały one znaczenie kiedy nie byliśmy wspólnie w Unii Europejskiej, w latach 90. Dziś przede wszystkim istotne jest to, w jaki sposób potrafimy wykorzystywać swoje szanse w Unii Europejskiej. A nie potrafimy niestety, bo prezydencja jest kompletnie niewykorzystana - powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk.

Posłuchaj

Szymon Szynkowski vel Sęk gościem Kamila Szewczyka (Rozmowa Polskiego Radia 24) 15:13
+
Dodaj do playlisty

- Myślę, że to ma trochę odciągnąć uwagę od tego, że nie potrafimy wykorzystać prezydencji do realizacji naszych interesów, między innymi realizacji interesów ze Stanami Zjednoczonymi. A ten traktat polsko-francuski też jest takim elementem, który może odciągać uwagę od wagi naszych relacji ze Stanami Zjednoczonymi - dodał polityk. 

Szef polskiego rządu jeszcze przed podpisaniem dokumentu deklarował, że znajdzie się w nim zapis, który w przypadku zagrożenia zobowiązuje oba kraje do udzielenia sobie pomocy - w tym militarnej. Po podpisaniu traktatu głównego nastąpiło podpisanie drugiego dokumentu, dotyczącego współpracy w zakresie cywilnej energetyki jądrowej. Donald Tusk ogłosił, że na 20 kwietnia ustanowiono Dzień Przyjaźni polsko-francuskiej.

REKLAMA

Źródło: Polskie Radio 24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej