more_horiz

Zgoda na rozszerzenie NATO. Urbaniak: Kreml nie spodziewał się, że Turcja tak łatwo ustąpi

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 17:40
- Władimir Putin liczył na to, że te niesnaski i protesty Turcji będą trwały dłużej, będą mocniejsze, że Turcja nie ustąpi tak szybko i tak łatwo - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Urbaniak (PO-KO).
Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjską organizacją terrorystyczną PKK - poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Madrycie sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg
Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjską organizacją terrorystyczną PKK - poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Madrycie sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg Foto: PAP/EPA/Brais Lorenzo

Przywódcy państw NATO, na szczycie w Madrycie, zaprosili Szwecję i Finlandię do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Było to możliwe, bo wczoraj Turcja wycofała swój sprzeciw. W zamian otrzymała deklaracje dotyczące zniesienia embarga na dostawy broni i ściślejszej współpracy w walce z terroryzmem.

"Zmartwienie dla Putina"

Do decyzji państw członkowskich NATO odniósł się Jarosław Urbaniak, który podkreślił, że zmiana stanowiska Turcji jest nie lada zaskoczeniem dla Kremla. 

- Mam wrażenie, że informacja o zgodzie Turcji na przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO to jest coś, co mocno zmartwiło Putina. Sądzę, że liczył na to, że te niesnaski i protesty Turcji będą trwały dłużej, będą mocniejsze, że Turcja nie ustąpi tak szybko i tak łatwo - stwierdził. 

W ocenie polityka PO-KO drugim problemem dla Putina może być zdanie, jakie padło, że największym zagrożeniem dla NATO jest Rosja. - Myślę, że Władimir Putin zdaje sobie sprawę z tego, jak funkcjonuje świat demokratyczny, i że tego typu deklaracje powstają powoli - dodał. 

Zapytany o to, jakie działania może podjąć teraz Federacja Rosyjska w związku z zielonym światłem dla Szwecji i Finlandii na akcesję do Sojuszu Północnoatlantyckiego, polityk PO-KO odpowiedział: "To, co dzieje się od 24 lutego, a nawet wcześniej, pokazuje, że wszelkie przewidywania na temat Rosji są nieskuteczne. To wynika z tego, że decyzje podejmuje jeden człowiek".   

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
15:06 _PR24_AAC 2022_06_29-16-42-43.mp3 Jarosław Urbaniak o przystąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO ("Rozmowa PR24") 

***

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzi: Adrian Klarenbach

Gość: Jarosław Urbaniak (PO-KO)

Data emisji: 29.06.2022

Godzina emisji: 16.42

kmp

Zobacz także

Zobacz także