more_horiz

Filip Kaczyński: szczyt NATO to sukces Polski, którego autorem jest głównie prezydent Duda

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 18:39
- To jest nasz sukces, ale to też sukces w szerszym rozumieniu, całego Sojuszu i całego NATO - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Filip Kaczyński, pytany o szczyt Sojuszu w Madrycie. - Nie bez znaczenia jest wkład premiera Mateusza Morawieckiego, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i naszej dyplomacji, ale logicznie jest to głównie sukces prezydenta Andrzeja Dudy - dodał.

W środę w Madrycie zakończył się pierwszy dzień szczytu NATO. Przywódcy państw Sojuszu postanowili wyraźnie wzmocnić wschodnią flankę oraz zaprosić Szwecję i Finlandię do wstąpienia w jego szeregi. Szefowie państw i rządów przyjęli także nową koncepcję strategiczną. W deklaracji końcowej przywódcy uznali m.in., że Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności na obszarze euroatlantyckim.

Kluczowa stała kwatera NATO w Polsce

- Bardzo ważna i kluczowa z punktu widzenia Polski jest informacja o tym, że w Polsce powstanie stała kwatera główna 5. korpusu armii Stanów Zjednoczonych  - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Filip Kaczyński. - W ślad za tym idzie to, że żołnierze Stanów Zjednoczonych będą na stałe stacjonować w Polsce, nie tak, jak było do tej pory. Oni oczywiście tutaj byli i są cały czas na terenie Polski, ale stała kwatera to - jak sama nazwa wskazuje - to stała baza, nie tak prosta do przemieszczenia. Oni u nas pozostaną - podkreślił.

Gość "Rozmowy PR24" przypomniał, że padła deklaracja o zwiększeniu flanki wschodniej NATO o 20 tys. żołnierzy. - Ilu dokładnie z nich będzie dołożonego do stacjonującego w Polsce korpusu, takie kwestie nie padły, ale z tego, co kojarzę, w tym momencie to ok. 10 tys - stwierdził.

Sukces w rozumieniu całego NATO

- To jest nasz sukces, ale to też sukces w szerszym rozumieniu, całego Sojuszu i całego NATO. Kolejną ważną kwestią jest to, że - wszystko na to wskazuje - NATO będzie poszerzone o dwa kraje, Szwecję i Finlandię, czyli o kraje kluczowe z naszego punktu widzenia, bo wydłuża się wschodnia flanka NATO, która jest najbardziej zagrożona agresją ze strony Rosji - dodał polityk. Jego zdaniem, istotne jest też, że "Rosja została wskazana jako największe zagrożenie dla całego NATO".

Pytany, czyj to sukces, rozmówca Adriana Klarenbacha wskazał prezydenta Andrzeja Dudę. - Sukces zawsze ma wielu ojców, nie bez znaczenia jest też wkład premiera Mateusza Morawieckiego, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i naszej dyplomacji. Nie chciałbym stawiać jednego nazwiska, ale logicznie jest to główny sukces prezydenta Andrzeja Dudy - stwierdził Filip Kaczyński.

Posłuchaj
11:46 Filip-Kaczynski--PR24_mp3 2022_06_29-17-35-44.mp3 Filip Kaczyński: ustalenia szczytu NATO to sukces Polski i całego Sojuszu ("Debata dnia"/ PR24)

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Filip Kaczyński (poseł PiS)

Data emisji: 29.06.2022

Godzina emisji: 17.35


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Zobacz także

Zobacz także