Jarosław Sachajko: możemy być państwem suwerennym energetycznie

2022-07-21, 19:05

Jarosław Sachajko: możemy być państwem suwerennym energetycznie
Będą zmiany w prawie farmaceutycznym. Wspólny projekt PiS i Kukiz'15 trafił do Sejmu. Foto: PR24

- W niektórych dniach prawie 40 proc. produkcji energii w Polsce pochodzi ze źródeł odnawialnych, jednak są one niestabilne i dlatego musimy utrzymywać pełną moc w pozostałych źródłach, powinniśmy postawić również na biogaz - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Sachajko (Kukiz'15).

Komisja Europejska zaproponowała w środę, aby od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej zredukowały zużycie gazu o 15 proc. Nowe rozporządzenie dałoby również komisji możliwość, po konsultacji z państwami członkowskimi, ogłoszenia unijnego "stanu ostrzegawczego" i nałożenia obowiązkowej redukcji zapotrzebowania na gaz we wszystkich państwach członkowskich. Państwa, które mają więcej gazu, miałyby się też nim dzielić z krajami, którym go zabraknie.

"Putin uzależniał Europę od swoich dostaw"

Jarosław Sachajko komentował kryzys energetyczny w Europie, zwracał w tym kontekście uwagę na uwagę na korzyści z wykorzystania w produkcji energii biogazu. - Produkcja biogazu opłaca się od około roku, kiedy gaz rosyjski podrożał czterokrotnie. Wcześniej gaz z Rosji był tani, bo Putin uzależniał Europę od swoich dostaw, oferował go po kosztach. W tej chwili wywindował ceny na całym świecie, gazu zabrakło m.in. w Australii - zauważył.

"Niemcy wyłączyli elektrownie atomowe z przyczyn ideologicznych"

Gość audycji stwierdził, że wobec kryzysu energetycznego Unia Europejska nie jest solidarna. - Gdyby taka była, nie nakładałby parapodatku, który powoduje, że płacimy 30 proc. więcej za energię elektryczną (…). Niemcy wyłączyli elektrownie atomowe z przyczyn ideologicznych, bo tego chcieli, nie było przyczyn technologicznych. W momencie jak mają mało gazu, bo robili interesy z Putinem, to my musimy ograniczać konsumpcję gazu - dodał.

"Spiętrzanie wód zapewnia stabilne żródła energii"

Poseł stwierdził, że warto powrócić do tzw. małych spiętrzeń wodnych. - W Krajowym Planie Odbudowy i polityce rolnej UE są pieniądze na spiętrzanie wód, to są stabilne źródła energii. W tej chwili mówi się o blackoucie, wyłączaniu bloków energetycznych. Przyczyna tego jest taka sama, jak co roku, gdy jest zbyt gorąco, nie można chłodzić bloków energetycznych. Tego problemu nie ma przy biogazowniach i małych spiętrzeniach wodnych. Możemy być państwem suwerennym energetycznie, a nawet możemy eksportować wodór. Trzeba z tego skorzystać, tylko od roku nie możemy się doczekać na pieniądze z KPO, liczę na to, że środki trafią do nas i będziemy mogli inwestować w odnawialne źródła energii - podkreślał Jarosław Sachajko.

Posłuchaj

Jarosław Sachajko o rynku energii wEuropie (Polskie Radio 24 / Rozmowa PR 24) 12:45
+
Dodaj do playlisty
Zobacz także:

Komisja Europejska uważa, że Unia Europejska stoi w obliczu ryzyka dalszych cięć dostaw gazu z Rosji ze względu na używanie przez Kreml eksportu gazu jako broni. Prawie połowa państw członkowskich UE została już dotknięta ograniczeniem dostaw tego surowca.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Jarosław Sachajko

Data emisji: 21.07.2022

Godzina emisji: 17.36

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej