more_horiz

Zakaz palenia węglem w województwie mazowieckim. Wieczorek: myślę, że sejmik zmieni swoje stanowisko

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 17:25
- Wojna i sytuacja kryzysu energetycznego zmienia wszystko. Myślę, że również sejmik zmieni stanowisko w tym zakresie. Bo prawda jest taka, że dziś - przy brakach na rynku węgla - trzeba podjąć decyzję o przejściowym imporcie węgla, o tym, żeby wykorzystywać ten surowiec - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Nowej Lewicy Dariusz Wieczorek.
Dariusz Wieczorek
Dariusz WieczorekFoto: PR24/TJ

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w rozmowie z telewizją Polsat News podkreślił, że w przyszłym roku na terenie województwa mazowieckiego będzie zakaz palenia węglem. To decyzja mazowieckiego sejmiku, w którym obecnie większość ma koalicja PO-PSL. 

Zdaniem gościa PR24 prezydent stolicy "wie, co mówi". - To znaczy, że proces likwidacji "kopciuchów" przebiega dobrze. Sama idea jest absolutnie bardzo dobra. Tym bardziej, że są środki pomocowe, które są do wykorzystania na likwidację tego typu źródeł ciepła - zaznaczył Dariusz Wieczorek. 

"Kryzys energetyczny zmienia wszystko"

- Natomiast wojna i sytuacja kryzysu energetycznego zmienia wszystko. Myślę, że stanowisko w tym zakresie zmieni również sejmik. Bo prawda jest taka, że dziś - przy brakach na rynku węgla - trzeba podjąć decyzję o przejściowym imporcie węgla, o tym, żeby wykorzystywać ten surowiec - stwierdził poseł. 

Wskazał również, że państwa Unii Europejskiej powinny obecnie "oszczędzać i szukać alternatywnych źródeł energii". - A w Polsce trzeba pytać o to, co się dzieje z obiecanym gazem z Norwegii. Okazuje się, że nie ma kontraktów, o których mówiono wcześniej - podkreślił Dariusz Wieczorek. 

Tymczasem polski rząd pracuje nad ustawowymi rozwiązaniami dotyczącymi wsparcia gospodarstw domowych i innych podmiotów w zakresie kosztów związanych z ogrzewaniem. Pierwotny pomysł przekazania środków dla osób opalających domy węglem ma zostać rozszerzony także na inne źródła energii. 

Czytaj także: 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:13 _PR24_AAC 2022_08_04-16-35-34.mp3 Dariusz Wieczorek o energetyce (Rozmowa PR24) 

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Dariusz Wieczorek (poseł Nowej Lewicy)
Data emisji: 4.08.2022
Godzina emisji: 16.35

bartos

Zobacz także

Zobacz także