more_horiz

Negocjacje ws. KPO. Waszczykowski: UE nie jest klubem altruistów, trzeba bronić swoich interesów

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 18:35
- Przez wiele lat tłumaczyłem, że Unia Europejska nie jest klubem altruistów. Trzeba mieć wyraźnie zdefiniowane własne interesy oraz strategię i taktykę ich obrony. Tak robią największe europejskie państwa, dlatego mają w Unii sukcesy - podkreślił w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, europoseł PiS. 
Witold Waszczykowski
Witold Waszczykowski Foto: PR24/AK

Polska wciąż nie otrzymała unijnych środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy, choć spełniła wszystkie konieczne warunki. Zdaniem gościa PR24 na taki stan rzeczy złożyło się wiele czynników.

- Przez całe lata byliśmy karmieni mitem, że polska dyplomacja nie może "potrząsać szabelką", że w Unii trzeba poszukiwać konsensusu - podkreślił Witold Waszczykowski. 

"Unia nie jest klubem altruistów"

- Przez wiele lat mówiłem coś zupełnie odwrotnego. Tłumaczyłem, że Unia Europejska nie jest klubem altruistów. Trzeba mieć wyraźnie zdefiniowane własne interesy oraz strategię i taktykę ich obrony. Tak robią największe europejskie państwa, dlatego mają w Unii sukcesy - dodał europoseł. 

Odniósł się także do kwestii negocjacji, które w tej sprawie prowadzi minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk. - Należy mieć umiarkowany optymizm. Minister Szynkowski vel Sęk dopiero zaczął swoją misję. To jego druga wizyta. Miałem okazję spotkać się z nim wczoraj, w szerszym gronie europosłów polskiej misji w Brukseli - powiedział polityk.

Według niego minister "jest w trudnej sytuacji, bo odziedziczył po kilku latach dość skomplikowane położenie". - Z jednej strony byliśmy okłamywani przez Unię Europejską, przez Komisję Europejską. Dziś też jesteśmy oszukiwani. Minister ma do czynienia z partnerami, którzy oszukują. Z drugiej strony myśmy być może popełnili pewne grzechy naiwności w poprzednich latach, będąc właśnie pod presją szukania kompromisów. Niestety oni nie szanowali naszych prób doprowadzenia do kompromisu - podsumował Witold Waszczykowski.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:06 PR24 2022_11_18-17-35-38.mp3 Witold Waszczykowski o negocjacjach w sprawie KPO (Rozmowa PR24) 

***

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Krzysztof Świątek 
Gość: Witold Waszczykowski (europoseł PiS)
Data emisji: 18.11.2022
Godzina emisji: 17.35

bartos/kor

Zobacz także

Zobacz także