more_horiz

Jarubas: Rosja jest realnym wrogiem Europy, który zabija

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 17:25
- Do wszystkich w UE dociera świadomość, iż zagrożenie rosyjskie ma ogólnoeuropejski charakter. Dziś Ukraińcy płacą krwią za zmianę w zakresie europejskiej polityki zagranicznej. Ona dopiero się rodzi, nie jest jeszcze jednolita - mówił na antenie Polskiego Radia 24 europoseł PSL Adam Jarubas, 
Adam Jarubas
Adam JarubasFoto: Twitter/PSL

Parlament Europejski przegłosował uznanie Rosji za państwowego sponsora terroryzmu. Wstępne porozumienie w tej sprawie zawarły wcześniej różne grupy polityczne. W rezolucji jest też mowa o wybuchu rakiety w Przewodowie.

Europosłowie domagają się od Rosji zaprzestania działań wojennych, a w szczególności ataków na osiedla mieszkalne i infrastrukturę cywilną.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że w rezolucji padają stwierdzenia o terroryzmie państwowym i geopolitycznym. - Znalazły się też zapisy o konieczności dostosowania norm prawnych do stworzenia katalogu państw, które mogą być uznawane za terrorystyczne. Jest sugestia, że wobec bezprzykładnej agresji na ukraińską infrastrukturę cywilną Rosja powinna się znaleźć wśród takich państw. Znalazł się zapis o trybunale, który osądzi odpowiedzialnych za akty terroru na Ukrainie - powiedział Adam Jarubas. - Dla Rosji jest to potwierdzenie, że Europa nie godzi się na zbrodnie na Ukrainie - dodał. 

Zdaniem europosła trudno sobie dziś wyobrazić, aby Władimir Putin został osądzony przez międzynarodowy trybunał. - Nadal jest szefem państwa, ale zmierza śladem takich zbrodniarzy jak Hitler i Stalin. W rezolucji jest też mowa o konieczności zamrożenia aktywów Rosji jako państwa terrorystycznego, by w przyszłości przeznaczyć te pieniądze na odbudowę Ukrainy. Ważna jest solidarność, aby żadne z państw UE nie próbowało dla własnych interesów osłabiać wsparcia dla Ukrainy - tłumaczył Adam Jarubas. 

Rezolucji nie poparło 53 europosłów, którzy reprezentują marksistowskie poglądy. Przeciwni byli też Węgrzy. - Widać jednak, że do wszystkich w UE dociera świadomość, iż zagrożenie rosyjskie ma ogólnoeuropejski charakter. Dziś Ukraińcy płacą krwią za zmianę w zakresie europejskiej polityki zagranicznej. Ona dopiero się rodzi, nie jest jeszcze jednolita. Rosja jest realnym wrogiem Europy, który zabija - podkreślił europoseł PSL. 

Posłuchaj
13:15 PR24 2022_11_23-16-36-37.mp3 Adam Jarubas gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

 

Rezolucja ma zostać przekazana organizacjom międzynarodowym, w tym Radzie Europy i ONZ, oraz władzom Ukrainy. Dokument ma też trafić do rządu i parlamentu Federacji Rosyjskiej oraz do Władimira Putina. Rezolucja ma w tej chwili głównie znaczenie symboliczne - na razie w Unii nie ma bowiem oficjalnego mechanizmu uznania danego kraju za "państwowego sponsora terroryzmu". Europarlament wzywa jednak państwa członkowskie Unii, by taki środek prawny wprowadziły.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Adam Jarubas (wiceprezes i europoseł PSL)

Data emisji: 23.11.2022

Godzina emisji: 16.35

PR24/jt/kor

Zobacz także

Zobacz także