more_horiz

Utrzymanie zerowego VAT-u na żywność. Hennig-Kloska: obniżka powinna dotyczyć także energii i paliw

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 17:17
- Wychodzimy z założenia, że niższe opodatkowanie żywności, energii cieplnej, energii elektrycznej i gazu oraz paliw w przyszłym roku powinno być utrzymane - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050.
Paulina Hennig-Kloska
Paulina Hennig-Kloska Foto: PR24/AK

- Od początku opracowywaliśmy działania mające na celu zmniejszenie skutków inflacji. Parasolem ochronnym był przede wszystkim zerowy VAT na żywność. Kontynuujemy tę tarczę, w takim kształcie jak do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 roku - powiedział Mateusz Morawiecki po posiedzeniu Rady Ministrów.

Rozmówczyni PR24 poinformowała o inicjatywie Polski 2050 w kwestii przedłużenia tarczy antyinflacyjnej. - Wspólnie z innymi, mniejszymi ugrupowaniami złożyliśmy ustawę przedłużającą tarczę antyinflacyjną na cały przyszły rok. Jest to projekt Polski 2050. Wychodzimy z założenia, że niższe opodatkowanie żywności, energii cieplnej, energii elektrycznej i gazu oraz paliw w przyszłym roku powinno być utrzymane - podkreśliła Paulina Hennig-Kloska.

Odniosła się również do zastrzeżeń Komisji Europejskiej, która zabrania przedłużenia niektórych elementów tarczy.

Jej zdaniem "Komisja Europejska może mieć uwagi tylko do VAT-u". - Mamy jeszcze opłatę paliwową i opłatę emisyjną, które również można zawiesić, zamiennie z VAT-em. Po drugie, Komisja złożyła na razie wstępne zapytania w tej kwestii - zaznaczyła polityk.

- Są kraje, które obniżyły VAT na paliwa, ale wystąpiły wcześniej o zgodę do Komisji Europejskiej. Nasz rząd również mógł to zrobić, ale tego nie zrobił - podsumowała. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:55 PR24 2022_11_29-16-36-30.mp3 Paulina Hennig-Kloska o tarczy antyinflacyjnej (Rozmowa PR24) 

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050)

Data emisji: 29.11.2022

Godzina emisji: 16.35

bartos/kor

Zobacz także

Zobacz także