more_horiz

"Działania premiera Morawieckiego i prezydenta Dudy przyniosły efekt". Poseł PiS o decyzji Niemiec ws. leopardów

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 17:41
- Nie można nie zauważyć, że niemiecka decyzja ma związek z polskimi zabiegami w tej sprawie przy udziale USA. Amerykanie doceniają polskie zaangażowanie dla Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Adam Gawęda. Niemiecki rząd zapowiedział w środę dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2.
Adam Gawęda
Adam GawędaFoto: PR24/RB

W pierwszej kolejności Niemcy chcą dostarczyć Ukrainie 14 czołgów Leopard typu 2A6 z zapasów Bundeswehry. Niemcy wydadzą też odpowiednie zezwolenia krajom partnerskim, które chcą szybko dostarczyć czołgi Leopard 2 ze swoich zapasów na Ukrainę.

Premier Morawiecki we wpisie na Twitterze podziękował kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi. "Decyzja o wysłaniu leopardów na Ukrainę to duży krok w kierunku powstrzymania Rosji. Razem jesteśmy silniejsi" - napisał szef polskiego rządu.  Według agencji Bloomberg Stany Zjednoczone planują przekazać Ukrainie 31 czołgów Abrams.

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że otworzył się "worek z czołgami". - Dyplomatycznie działania premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy przyniosły efekt. Nie można nie zauważyć, że niemiecka decyzja ma związek z polskimi zabiegami w tej sprawie przy udziale USA. Amerykanie doceniają polskie zaangażowanie dla Ukrainy. Nie czekaliśmy na rozwój sytuacji, gdy Rosja najechała Ukrainę. Od razu zadeklarowaliśmy pomoc. Był to nie tylko nasz obowiązek, ale na tym polegała też uczciwość - powiedział Adam Gawęda. 

- Gdyby każde z europejskich państw "opodatkowało się" ws. czołgów Leopard, to na Ukrainę mogłoby trafić ponad 200 maszyn w krótkim czasie. Kapitalnie zwiększyłoby to szanse Ukraińców na wygraną. Cieszę się z deklaracji Niemiec. Szkoda, że tak długo to trwało. Widać jednak zmianę na plus od czasu objęcia resortu obrony przez nowego ministra Borisa Pistoriusa - dodał poseł PiS.  

Posłuchaj
12:53 PR24 2023_01_25-16-35-53.mp3 Adam Gawęda gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

 Jako pierwszy przekazanie Ukrainie maszyn Leopard zadeklarował prezydent Andrzej Duda na szczycie Trójkąta Lubelskiego, we Lwowie 11 styczniaZaapelował też do krajów zachodnich o zwiększenie wsparcia dla Ukrainy, która heroicznie odpiera ataki wojsk Putina.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Adam Gawęda (PiS)
Data emisji: 25.01.2023
Godzina emisji: 16.35

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także