more_horiz

Niemiecki magazyn oskarża Polskę o wywołanie II wojny światowej. Burzyńska: bezczelność sięgnęła zenitu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 17:43
"Bezczelność sięgnęła zenitu" - tak poseł PiS Lidia Burzyńska skomentowała w Polskim Radiu 24 artykuł w niemieckim magazynie, w którym oskarżono Polskę o wywołanie II wojny światowej.

Niemiecki magazyn "Compact Geschichte", powiązany ze skrajnie prawicową partią Alternatywa dla Niemiec (AfD), wydał numer przedstawiający zafałszowaną historię przyczyn II wojny światowej i Polski w tym okresie. Według niemieckich dziennikarzy Polska w okresie międzywojennym była skrajnie szowinistyczna wobec Niemiec i Związku Sowieckiego, swoim działaniem sprowokowała wybuch II wojny światowej, a w latach 1944-45 wysiedliła, torturowała i mordowała miliony Niemców na swoich ziemiach zachodnich. W Polskim Radiu 24 publikację komentowała poseł PiS Lidia Burzyńska.

Polska winna II wojnie światowej? "Bezczelność"

Polityk PiS podkreśliła, że publikacja ta jest wyjątkowo skandaliczna i wprost brakuje słów, by to skomentować. - Historia II wojny światowej jest mi znana. Bezczelność sięgnęła zenitu - mówiła Lidia Burzyńska. Jak podkreśliła, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę tego rodzaju publikacje nie powinny być tolerowane.

- Ja wiem, że jest wolność mediów i państwa demokratyczne na tym się opierają. Ale wolność mediów nie może iść w parze z kłamstwem - podkreśliła.

Poseł PiS na propozycję, by "napisać historię alternatywną", podkreśliła, że gdyby Polska - zgodnie z oczekiwaniami autorów niemieckiego magazynu - zgodziła się na eksterytorialną autostradę z Berlina do Gdańska, to nigdy nie skończyłoby się tylko na autostradzie, bo "gdybyśmy dali palec, byłaby pociągnięta dłoń, gdybyśmy dali dłoń, byłaby pociągnięta ręka".

"Jestem dumna z przedmiotu historia i teraźniejszość"

- Jestem bardzo zadowolona i dumna, że w końcu zaczynamy mówić prawdę młodemu pokoleniu, wprowadzając HiT - historię i teraźniejszość. Nie możemy w ten sposób tego rozpatrywać, iść drogą artykułu zamieszczonego w niemieckich mediach, że właściwie II wojna światowa ma inny przebieg, inną historię, inne podłoże i inne przyczyny - zaznaczyła Burzyńska.

- Idąc tym tokiem rozumowania: gdyby Ukraina po prostu nic nie robiła - tak jak Unia Europejska w 2014 roku, kiedy nastąpiła pierwsza agresja - to Putin za kilka lat rusza dalej (...). Najprawdopodobniej, z niemalże 100-procentową pewnością, Putin poszedłby na kraje bałtyckie i Polskę - oceniła poseł PiS.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:24 PR24 2023_02_03-16-34-59_Lidia_Burzyńska.mp3 Lidia Burzyńska o niemieckim artykule oskarżającym Polskę o wywołanie II wojny światowej ("Rozmowa PR24")

* * *

Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Lidia Burzyńska (PiS)
Data emisji: 3.02.2023
Godzina emisji: 16.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także