more_horiz

Putin oficjalnie ścigany. Poseł PiS: kwestia symboliczna, ale mająca znaczenie moralne

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 18:30
- Wszyscy ci, którzy wspierają Władimira Putina, którzy prowadzą tę wojnę, zasługują na trybunał i na pewno dożywocia - powiedział w Polskim Radiu 24 Patryk Wicher z PiS komentując nakaz aresztowania wobec Władimira Putina. - Na razie jest to kwestia ikoniczna, symboliczna, ale mająca duże odium społeczne i moralne: sprawiedliwości, która jest i kiedyś się zmaterializuje - dodał.

- Ta zbrodnia wymaga ścigania, sankcje powinny być znaczne, a mam nadzieję, że i w przyszłości Władimir Puitin poniesie konsekwencje swoich czynów. Nie tylko on, ale wszyscy ci, którzy go wspierają, którzy prowadzą tę wojnę, zasługują na trybunał i na pewno dożywocia. Mam nadzieję, że taka sprawiedliwość przyjdzie - powiedział w Polskim Radiu 24 Patryk Wicher z PiS komentując nakaz aresztowania Władimira Putina wydany przez haski trybunał karny.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał w piątek nakaz aresztowania Władimira Putina w związku ze zbrodniami wojennymi popełnianymi przez Rosję na Ukrainie. Moskwa zaprzecza jakiejkolwiek odpowiedzialności.

- Do karygodnych, kategorycznych zbrodni przeciwko życiu ludzkiemu popełnianych masowo przez oddziały rosyjskie działające jak w najgorszych czasach średniowieca i wojen, należą też ciosy wymierzane w kierunku dzieci - dzieci, które się porywa, którym chce się na siłę zmienić tożsamość, odrywając ich od korzeni, od rodziców, od bliskich - zaznaczył.

Moralne znaczenie nakazu

Gość "Rozmowy PR24" podkreślił, że Putin to "agresor, który jest świetnie chroniony, ma doskonałą obstawę i nikt nie wymierzy działań wojskowych w kierunku Federacji Rosyjskiej, ani nie będzie próbował (go) ścigać bezpośrednio, czy aresztować - stwierdził.

- Zostaną wysłane wezwania, ktore będą symboliczne, nie będzie na nie żadnej reakcji. Na razie jest to kwestia ikoniczna, symboliczna, ale mająca duże odium społeczne i moralne, pewnej sprawiedliwości i tego, że ona jest i kiedyś się zmaterializuje - ocenił.

W jednym szeregu ze Stalinem i Hitlerem

Zdaniem rozmówcy Adriana Klarenbacha, oligarchowie Putina, "póki czują pręgież Kremla" i póki "widzą nadzieję na prowadzenie imperialistycznych poglądów i wdrażania chorych planów i zamierzeń", będą stać przy pryncypale. Kiedy jednak wyczują, że Putin jest słaby, to "jest nadzieja, że wydadzą swojego promotora".

- Mam nadzieję, że nie zastąpią go kimś gorszym, choć trudno mi sobie wyobrazić, by mogła taka osoba istnieć. Putin zasiadł wśród wybitnych zbrodniarzy wszech czasów, jak Hitler, czy Stalin. Zajął poczytne miejsce wśród tych postaci - zaakcentował Patryk Wicher.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:00 Patryk-Wicher--PR24_mp3 2023_03_17-17-35-42.mp3 Patryk Wicher: wszyscy ci, którzy wspierają Putina i prowadzą tę wojnę, zasługują na trybunał i na pewno dożywocia ("Rozmowa PR24")

Czytaj także:

Prezydent Rosji został oskarżony o udział w deportacji dzieci z okupowanych obszarów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej. Uznano, że Władimir Putin jest odpowiedzialny za proceder bezpośrednio lub pośrednio, z racji bycia przełożonym osób przeprowadzających deportacje. Dlatego Międzynarodowy Trybunał Karny wydał również nakaz aresztowania Marii Lwowej-Bielowej, kremlowskiej sekretarz do spraw praw dzieci.

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Patryk Wicher (PiS)

Data emisji: 17.03.2023

Godzina emisji: 17.35


Polskie Radio 24, IAR/mbl

Zobacz także

Zobacz także