more_horiz

Izraelskie wycieczki do Polski. Marek Sawicki: do odwiedzającej nas młodzieży odnosimy się z wielkim szacunkiem

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 17:25
- Niech ta młodzież przyjeżdża. Niech pójdzie nie tylko w miejsce kaźni, ale spotka się z polską młodzieżą w kinie, na boisku czy w teatrze. Nikt tu im nie zagraża, odnosimy się do nich z wielkim szacunkiem - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PSL Marek Sawicki.
Marek Sawicki
Marek SawickiFoto: PR24/TB

Młodzi Izraelczycy znów będą jeździć do Polski na wycieczki edukacyjne. Ministrowie spraw zagranicznych obu krajów podpisali w Warszawie umowę w tej sprawie. Dokument ma nie tylko usystematyzować wyjazdy młodzieży, ale także przełamać impas w relacjach Polski i Izraela.

- W tej chwili mamy informację, że nie będzie już ochrony izraelskiej z długą bronią. Jest to krok w dobrym kierunku. W Polsce nie ma niebezpieczeństwa dla tych wycieczek - powiedział Marek Sawicki.

Jak zaznaczył, "zarówno za PRL-u, tak i później Polska godziła się na tę wielką ochronę zbrojną ze strony służb Izraela i podwajała tę ochronę ze strony polskiej milicji". - Ta młodzież, będąc tam dwie, trzy godziny w miejscu kaźni, dowiaduje się, ile tysięcy ludzi zostało tam zamordowanych, w jakich warunkach, i widzi pozostałości infrastruktury obozowej, a kiedy się rozgląda, to widzi mundur przy mundurze - podkreślił polityk.

- Nie dziwię się więc, że ta młodzież mogła mieć wrażenie, że ten Holokaust nigdy w Polsce się nie skończył. Czas postawić temu tamę i powiedzieć: niech ta młodzież przyjeżdża. Niech pójdzie nie tylko w miejsce kaźni, ale spotka się z polską młodzieżą w kinie, na boisku czy w teatrze. Nikt tu im nie zagraża, odnosimy się do nich z wielkim szacunkiem - podsumował.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
14:48 PR24 2023_03_24-16-35-12.mp3 Marek Sawicki o izraelskich wycieczkach (Rozmowa PR24) 

***

Tytuł audycji: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Marek Sawicki (poseł PSL) 
Data emisji: 24.03.2023
Godzina emisji: 16.35

bartos

Zobacz także

Zobacz także