more_horiz

Rekompensata z UE za dostarczanie sprzętu Ukrainie. Poseł PiS: wzmocni naszą armię i gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 18:30
- Wydatki na zbrojenie wzrosły o 270 proc. od 2015 roku. Wówczas było to 37 mld, teraz jest 137 mld. Ale oczywiście potrzebne jest wsparcie zewnętrzne. Bo my bardzo mocno pomagamy Ukrainie. To są bardzo dobre wiadomości, że premier przywiezie takie pieniądze - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Tomasz Latos. 
Tomasz Latos
Tomasz LatosFoto: PR24/AK

- Polska będzie największym beneficjentem unijnego Funduszu na dozbrajanie - poinformował w Brukseli premier Mateusz Morawiecki na zakończenie unijnego szczytu.

Chodzi o Europejski Fundusz Pokojowy, z którego kraje mogą ubiegać się o zwrot kosztów za sprzęt wojskowy przekazany Ukrainie. Dodatkowo unijne kraje uzgodniły wspólne zakupy amunicji dla Ukrainy i na to ma być przeznaczony miliard euro, a szansę na kontrakty mają polskie firmy.

Docelowo 300 tysięcy żołnierzy

- Przypominam, że Polska ma bardzo ambitne plany w zakresie obronności, docelowo nasza armia ma liczyć 300 tysięcy żołnierzy. Inwestujemy także w nowoczesne wyposażenie - podkreślił Tomasz Latos.

Zaznaczył również, że "wydatki na zbrojenie wzrosły o 270 proc. od 2015 roku". - Wówczas było to 37 mld, teraz jest 137 mld. Ale oczywiście potrzebne jest wsparcie zewnętrzne. Bo my bardzo mocno pomagamy Ukrainie. To są bardzo dobre wiadomości, że premier przywiezie takie pieniądze  - dodał poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Zdaniem szefa rządu finansowa rekompensata "to ogromny sukces Polski i o to zabiegaliśmy od początku". - W miejsce starszej broni, którą przekazywaliśmy na Ukrainę, będziemy mogli za europejskie pieniądze kupować nowocześniejszą broń, amunicję, a także tworzyć nowe linie technologiczne - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj także:


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:55 PR24 2023_03_24-17-35-23.mp3 Tomasz Latos o rekompensacie finansowej dla Polski (Rozmowa PR24) 

***

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Tomasz Latos (PiS)

Data emisji: 24.03.2023

Godzina: 17.35

bartos

Zobacz także

Zobacz także