more_horiz

Ustawy o sądach pokoju. Poseł PiS: powinny odblokować sądownictwo

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 18:38
- Dzięki ustawom o sądach pokoju około jednej trzeciej spraw przejdzie z sądownictwa powszechnego do sądownictwa sądów pokoju. To odciąży sędziów, którzy obecnie orzekają - tłumaczył w Polskim Radiu 24 poseł PiS Kazimierz Smoliński.
Kazimierz Smoliński
Kazimierz SmolińskiFoto: PR24

Prace nad prezydenckimi projektami ustaw o sądach pokoju trwają w parlamencie od 16 miesięcy. W grudniu 2021 roku odbyło się ich pierwsze czytanie. Następnie trafiły do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która w celu ich szczegółowego rozpatrzenia powołała sejmową podkomisję. We wtorek sejmowa podkomisja planuje zakończyć prace nad projektami powołującymi sądy pokoju. Jeśli przyjmie sprawozdania, to w środę projekty ma omawiać komisja sprawiedliwości.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że materia jest ogromna. - Zmieniamy kilkanaście ustaw. Jeszcze jutro zgłoszę poprawki dotyczące zmian Kodeksu postępowania cywilnego i wyborczego. W którymś momencie trzeba z tym skończyć. Dzięki ustawom o sądach pokoju około jednej trzeciej spraw przejdzie z sądownictwa powszechnego do sądownictwa sądów pokoju. To odciąży sędziów, którzy obecnie orzekają. Nikt nie chce wracać do kolegiów ds. wykroczeń. Chodzi o sądy, gdzie będą sprawy karne i cywilne o małej wartości, najczęściej do 10 tys. zł, również sprawy o alimenty, próby ugody. To powinno odblokować sądownictwo - powiedział Kazimierz Smoliński.

Wybory sędziów pokoju miałyby odbywać się wraz z wyborami do Parlamentu Europejskiego. - Najlepiej byłoby wprowadzić odrębne wybory, ale pewnie byłaby niska frekwencja. Tym samym umocowanie sędziów byłoby niskie. Natomiast powiązanie wyborów sędziów pokoju wraz z eurowyborami nie stanowiłoby obciążenia dla komisji wyborczych. Kandydować będzie mógł każdy z wykształceniem prawniczym magisterskim, z co najmniej trzyletnim stażem w pomocy prawnej - mówił poseł PiS. 


Posłuchaj
13:38 _PR24_AAC 2023_03_27-17-35-36.mp3 Kazimierz Smoliński gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

Projekty ws. sądów i sędziów były inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy. Prace nad rozwiązaniami dotyczącymi sędziów pokoju początkowo prowadził zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kruszyńskiego, który rozpoczął działalność po rozmowach lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza z prezydentem Dudą.

***

Audycja: Rozmowa w PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Kazimierz Smoliński (poseł PiS)

Data emisji: 27.03.2023

Godzina emisji: 17.35

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także