more_horiz

Gembicka o napływie ukraińskiego zboża: Ukrainie należy pomagać, ale nie kosztem polskich rolników

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 14:12
- Ukrainie należy pomagać, ale nie kosztem polskich rolników - mówiła w Polskim Radiu 24 wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka.
Anna Gembicka
Anna Gembicka Foto: PR24/tb

Anna Gembicka mówiła w programie Polskiego Radia 24, że rząd stara się przeciwdziałać napływowi ukraińskiego zboża na polski rynek poprzez m.in. system plombowania, "czyli zakładania plomb na transportach, które mogą być zdejmowane dopiero zagranicą, a więc w miejscu docelowym tranzytu".

Wiceminister rolnictwa i rozwoju mówiła również o tym, że doszło do zmiany systemów kontroli. - Zboże nie może wjechać dopóki nie otrzymamy informacji, że jest to zboże bezpieczne, bez przekroczenia określonych norm – podkreśliła.


Posłuchaj
17:03 _PR24_AAC 2023_04_01-13-11-10.mp3 Gembicka o napływie ukraińskiego zboża: Ukrainie należy pomagać, ale nie kosztem polskich rolników (Polskie Radio24)

 

Rosyjskie manipulacje

Zwróciła również uwagę, że drastyczny spadek cen zboża jest też spowodowany tym, że Rosja zaczęła wyprzedawać swoje zboże, a także to, które ukradła Ukrainie.

Anna Gembicka zaznaczyła przy tym, że polski rząd wystąpił do Komisji Europejskiej o zastosowanie klauzuli ochronnej dotyczącej granicy polsko-ukraińskiej.

List premierów

W piątek premierzy Polski, Węgier, Rumunii i Słowacji oraz prezydent Bułgarii wystosowali list do przewodniczącej Komisji Europejskiej, w którym domagają się zwiększenia unijnego wsparcia finansowego dla producentów rolnych, którzy odnotowali straty i są zagrożeni utratą płynności z powodu napływu ukraińskiej żywności do Wspólnoty.

W liście do Ursuli von der Leyen podkreślono, że doszło do bezprecedensowego wzrostu importu zbóż, nasion oleistych, jaj, drobiu, cukru, soku jabłkowego, jagód, jabłek, mąki, miodu i makaronu, a wsparcie finansowe może pomóc w sprzedaży ukraińskich nadwyżek poza UE. Zaproponowano również kupno nadwyżek przez Komisję Europejską na cele humanitarne.

Pieniądze dla rolników

Polscy rolnicy dostaną 29,5 miliona euro z unijnego budżetu za straty wywołane importem zboża z Ukrainy. Przedstawiciele państw członkowskich zasiadający w tak zwanym Komitecie Zarządzającym zaakceptowali wczoraj propozycję Komisji Europejskiej w tej sprawie. Komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski napisał na Twitterze, że z zadowoleniem przyjął zatwierdzenie pakietu.

Dodatkowo jest możliwość podwojenia tej kwoty z budżetu krajowego. To oznacza, że wsparcie dla polskich rolników może wynieść prawie 60 milionów euro.

Więcej w nagraniu. 

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Anna Gembicka (wiceminister rolnictwa i rozwoju) 

Data emisji: 01.04.2023

Godzina: 13.06

pp

Zobacz także

Zobacz także