Poseł PO: to, co zrobił Zbigniew Ziobro z prokuraturą, jest zjawiskiem znanym z państw autorytarnych
2024-01-19, 18:53
- Mamy do czynienia z dyspozycyjną prokuraturą, która nie podejmowała działań, gdy media donosiły o rozmaitych przekrętach - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PO Mariusz Witczak. Z założeń do projektu MS noweli Prawa o prokuraturze wynika, że nastąpi rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, którego na jedną, sześcioletnią kadencję będzie powoływał Sejm za zgodą Senatu.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że minister sprawiedliwości przestawił opinii publicznej dwie ustrojowe zmiany, które wymagają rozwiązań ustawowych. - Chodzi o ustawę o naprawie i odpolitycznieniu Krajowej Rady Sądownictwa, niedublowaniu wyboru przez Sejm członków KRS. Mamy tutaj do czynienia z wyborem sędziów przez środowisko sędziowskie, ale przy pomocy otwartej formuły. W jakimś sensie będą to wybory powszechne, realizowane przez Państwową Komisję Wyborczą. Nikt nie ma wątpliwości, że jest to świetne rozwiązanie i na pewno uwolni neo KRS od upolitycznionych sędziów, przyjaciółek i kolegów Zbigniewa Ziobro - powiedział Mariusz Witczak.
Zabetonowanie prokuratury
Celem drugiej ustawy przedstawionej przez Adama Bodnara jest rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości. Obecnie obie funkcje pełni Adam Bodnar, który na początku tygodnia zapowiedział przedstawienie założeń do noweli. - Ustawa wychodzi naprzeciw odpolitycznianiu prokuratury. To, co zrobił Zbigniew Ziobro z prokuraturą, jest zjawiskiem znanym raczej z państw autorytarnych, które nie mają nic wspólnego z demokratycznymi standardami. Upolitycznienie prokuratury jest skandaliczną rzeczą. Mamy do czynienia z dyspozycyjną prokuraturą, która nie podejmowała działań, gdy media donosiły o rozmaitych przekrętach. Zabetonowanie prokuratury miało na celu chronienie własnych polityków, którzy mogli nawet kraść - tłumaczył poseł PO.
Klan Ziobro
W myśl proponowanych rozwiązań prokuratora generalnego będzie powoływać bezwzględną większością głosów Sejm za zgodą Senatu. Kadencja prokuratora generalnego ma trwać sześć lat, bez możliwości jej ponowienia. Po jej zakończeniu prokurator generalny będzie mógł przejść w stan spoczynku niezależnie od osiągniętego wieku. - Podobna procedura istnieje przy wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich. Prokurator generalny stanie się w pełni niezależny, nie będzie można go usunąć na zasadzie widzimisię. Chodzi też o to, aby skończyć z układanką, klanem Zbigniewa Ziobro, który miał służyć PiS. Najbardziej jaskrawym tego przykładem jest kwestia Funduszu Solidarności, który miał być dedykowany dla ofiar przestępstw, a stał się skandalicznym zapleczem finansującym projekty partyjno-polityczne - podsumował Witczak.
REKLAMA
Posłuchaj
Kandydatów na urząd będą prokuratora generalnego będą mogli zgłaszać: prezydent, marszałek Sejmu, grupa 35 posłów lub 15 senatorów, 200 prokuratorów w stanie czynnym lub 2000 obywateli.
- "Luka prawna, której nikt nie przewidział". Dr Wojciech Górski o Prokuraturze Krajowej
- Ujawniono zarobki w Prokuraturze Krajowej. Ogromne kwoty. W sieci zawrzało
Jego zdaniem
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzi: Ewa Wasążnik
Gość: Mariusz Witczak (PO)
REKLAMA
Data emisji: 19.01.2024
Godzina emisji: 17.35
PR24
REKLAMA